Nowy Świat ożyje?

Teatr im. Modrzejewskiej chce wyremontować budynek w Legnicy

Legnicki Teatr im. Modrzejewskiej chce wyremontować budynek przy ul. Nowy Świat i stworzyć tam centrum kulturalne, miejsce spotkań artystów.

Jak twierdzi dyrektor teatru, Jacek Głomb, remont budynku może pochłonąć nawet 50 mln złotych. Pieniądze na ten cel miałyby pochodzić z Norweskiego Mechanizmu Finansowego, a pomoc w ich zdobyciu obiecał poznański Uniwersytet Artystyczny.

- Mam nadzieję, że uda nam się zrealizować ten projekt. Legnica to wyjątkowe miejsce o niesamowitej historii - powiedział wczoraj podczas konferencji prasowej prof. Marcin Berdyszak, rektor poznańskiej uczelni, z którą legnicki teatr podpisał wczoraj porozumienie.

I dodał: - Wyremontowany budynek przy Nowym Świecie byłby znakomitym miejscem wypadowym zarówno dla naszych studentów, jak i artystów z całego świata. Nasze doświadczenia z Norwegami mogą ułatwić Legnicy pozyskanie niezbędnych pieniędzy.

Nadzieje z obiektem, a dokładnie z tym, co mogłoby się w nim dziać, wiąże Jacek Głomb. - Marzy mi się, aby powstało tam prawdziwe centrum kulturalne. Obiekt ma zachować swój niepowtarzalny klimat i ma być otwarty na wszystkich. Nie potrzebujemy marmurów czy złotych klamek - wyjaśnia dyrektor legnickiego teatru.

Mimo tragicznego stanu budynku, wciąż swoją działalność prowadzi tam teatralny Ośrodek Nowy Świat. Rewitalizacja kamienicy pozwoliłaby poszerzyć jego działalność i otworzyć się na mieszkańców dzielnicy.

- Myślę, że przy każdej imprezie byłaby możliwość organizowania warsztatów czy to dla dzieci, czy dla starszych mieszkańców. Chciałabym, aby Nowy Świat stał się przystanią dla artystów z najróżniejszych zakątków świata. Ale nim to nastąpi, wybierzemy się w podróż na Łemkowszczyznę, po niej planujemy wystawić sztukę opartą o tę właśnie kulturę. Wstępnie spektakle planujemy bezpłatnie wystawić w Legnicy 30 czerwca i 1 lipca - tłumaczy Magdalena Pietrewicz z Ośrodka Nowy Świat.

Mateusz Różański
POLSKA Gazeta Wrocławska
8 czerwca 2012

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia

Ballady i romanse
Gabriel Gietzky
Cóż może być bardziej romantycznego, ...