Nowy szef artystyczny

Teatr Maska w Rzeszowie

Przemysław Jaszczak w nowym sezonie przejął obowiązki zastępcy dyrektora ds. artystycznych.

Reżyser, autor adaptacji i sztuk, absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie - Filia Wrocław ma na koncie kilkanaście realizacji familijnych i młodzieżowych na kanwie klasycznych baśni i współczesnej dramaturgii prezentowanych w Polsce oraz na deskach Open Window Theatre w Bergen w Norwegii.

Realizuje swoje pomysły w teatrach offowych poruszając tematykę praw człowieka. Za spektakl „Ostatni syn" w Teatrze Żydowskim otrzymał Nagrodę Stefanii Wilczyńskiej oraz wyróżnienie na 23. Międzynarodowym Festiwalu Teatrów dla Dzieci i Młodzieży Korczak 2019 w Warszawie.

- Sezon zaczniemy „Alicją w Krainie Czarów", którą inscenizuje Gabriel Gietzky. Następnie dwie produkcje online w ramach projektu „Teatr Mask@ w sieci - Wszystko da się naprawić" finansowanego z programu „Kultura w sieci" Narodowego Centrum Kultury - czytanie performatywne „Zamek z kart" i słuchowisko „Pan Złota Rączka". W trudnym czasie pandemii zadajemy pytania o potrzebę bliskości, czułości i empatii, dialogu i otwartości. W dalszych planach pojawią się adaptacje powieści i baśni klasycznych, współczesne sztuki przełamujące rozmaite tabu, lektury szkolne w nowoczesnej odsłonie oraz etiudy, koncerty i spektakle uliczne.

Oczywiście, pozostaną Festiwal Teatrów Ożywionej Formy „Maskarada" i Festiwal „Źródła Pamięci. Grotowski - Kantor – Szajna" – deklaruje nowy dyrektor artystyczny Teatru Maska.

Andrzej Piątek
Dziennik Teatralny Rzeszów
27 sierpnia 2020

Książka tygodnia

Pokusa przebaczenia
Oficyna Literacka Noir Sur Blanc
Donna Leon

Trailer tygodnia

700. Krakowski Salon P...
Anna Dymna
W najbliższą niedzielę 23 stycznia, j...