Nowy teatr w Bytomiu

Bytomski Teatr Tańca i Ruchu Rozbark

Nie Centrum Tańca Bytom, nie Bytomskie Centrum Tańca i Choreografii, a... Bytomski Teatr Tańca i Ruchu Rozbark. Tak będzie się ostatecznie nazywała instytucja, która ma zastąpić zlikwidowany Śląski Teatr Tańca w Bytomiu. Decyzję o zmianie nazwy, przy okazji ustalania statutu placówki, podjęli bytomscy radni, ale nie obyło się bez pełnej emocji dyskusji.

Dlaczego w ogóle zmieniono nazwę? - Słowo "choreografia" jest zbędne, bo implikuje je "taniec", a "centrum" kojarzy się bardziej z edukacją - tłumaczył Adrian Lipiński, dyrektor "likwidator", powołując się na opinię przygotowaną przez środowiska artystyczne (...)W uchwale możemy przeczytać, że placówka ma propagować taniec, ale także realizować programy społeczne w oparciu o terapeutyczne i artystyczne walory sztuki. Wiadomo, że prowadzeniem placówki zajmie się miasto. Budżet teatru pod nowym szyldem ma w pierwszym roku działalności wynieść milion złotych.

Przypomnijmy: według planu miasta nowa placówka powinna zacząć działać od nowego roku. Wiadomo jednak już, że przynajmniej fizycznie przeprowadzka do siedziby, która powstaje w dawnych budynkach KWK Rozbark, nastąpi najwcześniej w lutym 2014 (...) - Okazało się, że trzeba wymienić całą konstrukcję dachu w cechowni, bo jej stan był taki, że nie da się go wzmocnić - mówi Michał Pogoda, kierownik budowy. Dlatego prace, które miały się zakończyć wgrudniu tego roku, potrwają do końca stycznia 2014. Praktycznie gotowy jest za to budynek administracyjny.

Magdalena Nowacka-Goik
Polska Dziennik Zachodni
5 listopada 2013

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia