Nowy tekst dla "aktora instrumentalnego"

"Ostatnia sztuka" - reż. Bogusław Schaeffer - Teatr Groteska w Krakowie

"Ostatnia sztuka" Bogusława Schaeffera, wybitnego kompozytora i dramaturga, to najnowszy dramat sceniczny, napisany po kilkuletniej przerwie, którego krakowską premierę zobaczymy w Teatrze Groteska.

Autorem muzyki i reżyserem spektaklu jest także Mistrz. Dramat silnie nawiązuje do najważniejszych pozycji w dorobku autora związanych z jego poglądami na temat sztuki i teatru, takich jak "Próby", "Scenariusz dla trzech aktorów", zaś formalnie do "Kwartetu dla czterech aktorów". Schaefferowskie spektakle znane są przede wszystkim ze znakomitych realizacji w wykonaniu Jana Peszka czy Mikołaja i Andrzeja Grabowskich.

W "Ostatniej sztuce" Schaeffer, po raz kolejny, wraca do swojej koncepcji "aktora instrumentalnego", traktując go jako instrument, na którym sam aktor ma grać. Schaeffer napisał tekst będący swoistą partyturą dla aktorów, dającą możliwość interpretacji, improwizacji oraz zaprezentowania bogactwa warsztatu i popisów aktorskich. W rolach "aktorów instrumentalnych" w tej zabawnej refleksji nad współczesnym teatrem zobaczymy Grzegorza Matysika i Bogdana Słomińskiego.

Piątek, 7 lutego, godz. 19, Teatr Groteska

 

(JOC)
Dziennik Polski
7 lutego 2014

Książka tygodnia

Niebieska Księga z Nebo
Wydawnictwo Pauza w Warszawie
Manon Steffan Ros

Trailer tygodnia