Nowy Węgierski Dramat

8 i 9 lipca czytania z udziałem autorów w Teatrze Dramatycznym

8 i 9 lipca w Sali im. W. Zatorskiego w Teatrze Dramatycznym m. St. Warszawy odbędą się czytania trzech dramatów najwybitniejszych współczesnych dramatopisarzy węgierskich: Zoltána Egressyego (Szczaw, frytki), Jánosa Háya (Most nad doliną) i Csaby Székelya (Bańskie kwiaty). Po czytaniach widzowie będą mogli spotkać się z autorami i tłumaczami sztuk oraz ze znawcami polskiego i węgierskiego teatru. Uzupełnieniem tego punktu programu będzie promocja książek: Kolizje. Antologia nowego dramatu węgierskiego (2010) oraz Młodzi Węgrzy online (2013).

Czytania w Dramatycznym odbędą się w ramach wizyty studyjnej 25 młodych węgierskich dramaturgów i reżyserów (4 – 19 lipca). Podczas pobytu w Polsce goście zapoznają się z festiwalami oraz instytucjami teatralnymi w Warszawie i Krakowie. Celem wizyty jest odświeżenie teatralnego i literackiego dialogu, zwrócenie uwagi na najbardziej charakterystyczne zjawiska polskiego i węgierskiego życia teatralnego oraz zacieśnienie polsko-węgierskiej współpracy kulturalnej.

W dniach 4-13 lipca węgierscy goście obejrzą w Warszawie spektakle Letniego Przeglądu Teatru Dramatycznego, wezmą udział w wydarzeniach Festiwalu Sztuka Ulicy oraz odwiedzą Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego. W dniach 13-19 lipca obejrzą w Krakowie spektakle Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Ulicznych i Krakowskich Miniatur Teatralnych.

Wizycie gości z Budapesztu towarzyszyć będzie zorganizowane przez Centrum Węgierskie w Krakowie i warszawski Teatr Dramatyczny wydarzenie pod hasłem Nowy Węgierski Dramat. 8 i 9 lipca w Sali im. W. Zatorskiego Pałacu Kultury i Nauki odbędą się czytania trzech dramatów autorstwa najwybitniejszych współczesnych dramatopisarzy węgierskich: Zoltána Egressyego (Szczaw, frytki), Jánosa Háya (Most nad doliną) i Csaby Székelya (Bańskie kwiaty).

Projekt wsparty przez węgierski Fundusz Kultury Narodowej, Instytut Polski w Budapeszcie i Węgierski Instytut Kultury w Warszawie to kolejne wydarzenie zapoczątkowanego 10 lat temu projektu popularyzacji węgierskiej dramaturgii w Polsce, który od początku prowadzi i wspiera Centrum Węgierskie w Krakowie. Tym razem wśród zaproszonych gości będą m.in. pisarze Zoltán Egressy, János Háy i Csaba Székely, tłumacze Jolanta Jarmołowicz, Patricia Pászt i Daniel Warmuz, twórcy grupy teatralnej PanoDráma, wybitni węgierscy dramaturdzy, reżyserzy i krytycy teatralni.

Agnieszka Michalak
Informacja nadesłana
5 lipca 2013

Książka tygodnia

Ze szczytów Alp…Dramat i teatr szwajcarski w XX i XXI wieku
Wydawnictwo Uniwerystetu Łódzkiego
Karolina Sidowska, Monika Wąsik

Trailer tygodnia

Kto ukradł jutro?
Olga Ptak
Dlaczego wydałam tę książkę? Bo do ...