O Albertynie słów kilka

"5 razy Albertyna" - reż: G. Gietzky - Teatr Śląski w Katowicach

Wczoraj, 13 kwietnia w Teatrze Śląskim w ramach Studium Wiedzy o Teatrze odbyło się spotkanie z reżyserem spektaklu - którego premiera odbędzie się już niebawem, 7 maja 2010 roku na Scenie Kameralnej Teatr - Gabrielem Gietzky\'m przygotowującym dla śląskiej publiczności sztukę "5 razy Albertyna".

Warto przypomnieć, że Gabriel Gietzky przygotowuje ów spektakl w ramach „Zaproszenia od Stanisława” – nagrody ubiegłorocznej edycji Festiwalu Interpretacje, przyznanej przez jury Teatru Śląskiego, będącego od tamtego roku współorganizatorem tego ogólnopolskiego wydarzenia. 

Autorem sztuki jest niezbyt znany polskiemu czytelnikowi i teatromanowi kanadyjski pisarz Michel Tremblay. Co prawda jego dramaty przesiąknięte są lokalną atmosferą – w tym wypadku prowincją francuskojęzycznej części Kanady, Quebeku, jednak, mimo owej lokalności, dramat niesie treści głęboko uniwersalne. Stąd też decyzja reżysera o wystawieniu tej sztuki na Śląsku.

Jak przyznał Gabriel Gietzky, sztuka jest interesująca nie tyko ze względu na historię, ale również ze względu na zabieg literacki, jakim jest opowiedzenie historii jednej bohaterki z kilku różnych perspektyw. Otóż Albertyna – bohaterka dramatu – jedna i ta sama kobieta, sportretowana zostaje przez autora co dziesięć lat, co sprawia, że fakty z jej życia wydają się z tak różnych punktów czasowych dziwne i intrygujące.

W sztuce występuje sześć aktorek. Pięć z nich kreuje postać tytułowej Albertyny: Dorota Chaniecka, Barbara Lubos, Anna Kadulska, Ewa Leśniak oraz Stanisława Łopuszańska, legendarna aktorka Teatru Śląskiego. W roli kuzynki Madeleine, słuchaczki, do której Albertyna kieruje swój monolog wcieli się Karina Grabowska.

Spektakl będzie polską prapremierą.

Marta Odziomek
Dziennik Teatralny Katowice
14 kwietnia 2010

Książka tygodnia

Trailer tygodnia