O autonomię rozumu

21. Festiwal Prapremier 2022. Oświecenie: 14 - 29 października 2022

Od 14 do 29 października w Teatrze Polskim w Bydgoszczy odbywać się będzie XXI. edycja Festiwalu Prapremier pod hasłem "Oświecenie", które rozumiane jest jako kwestia dotycząca kształtu i perspektyw istnienia świata.

14 października w Teatrze Polskim rozpocznie się doroczne święto – Festiwal Prapremier. Myślą przewodnią Festiwalu będzie „Oświecenie". Przyglądając się Oświeceniu powracamy do pytania o fundamenty wspólnoty, społeczeństwa, w którym przyszło nam żyć, ale również o suwerenność, autonomię rozumu i jego konkretne, indywidualne użycia.

Pytania o wartości oświeceniowe stawiają wszystkie prezentowane w czasie Festiwalu Prapremier spektakle. "Matka Joanna od Aniołów" to opowieść o tym, czego nie da się zobaczyć, o szaleństwie, opętaniu, ale też bezgranicznej miłości. "Wstyd" to osobista historia dotykająca różnic klasowych - tematyki tak silnie obecnej dziś we współczesnej humanistyce. "Żegnaj, Wołyniu!" to z kolei inne spojrzenie na proces dekolonizacji.

Rodzime produkcje Teatru Polskiego w Bydgoszczy - "Życie na wypadek wojny" i prapremierowy spektakl Mikity Ilyinchyka - zeszłorocznego laureata AURORY. Nagrody Dramaturgicznej Miasta Bydgoszczy - "F*cking in Brussels" to opowieści o dyktaturach, wojnie i uniwersalnych potrzebach ludzkich.

Ważnym punktem jubileuszowej XXI edycji Festiwalu Prapremier OŚWIECENIE będzie II. edycja międzynarodowej nagrody AURORY. Nagrody Dramaturgicznej Miasta Bydgoszczy dla wybitnego dramatu współczesnego. Uroczyste wręczenie nagrody, która w tym roku zostanie przyznana po raz pierwszy, poprzedzi prezentacja pięciu finałowych tekstów w formie szkiców scenicznych.

Program Festiwalu Prapremier oraz informacje o wydarzeniach towarzyszących są dostępne na stronie internetowej Festiwalu – www.festiwalprapremier.pl oraz na stronie internetowej organizatora Festiwalu – Teatru Polskiego w Bydgoszczy – www.teatrpolski.pl.

Bilety na październikowe wydarzenia festiwalowe do nabycia w kasie Teatru Polskiego w Bydgoszczy (bilety@teatrpolski.pl; +48 52 339 78 18; +48 885 60 70 90 ) oraz poprzez stronę www.teatrpolski.pl (zakładka KUP BILET ONLINE).

https://www.facebook.com/festiwalprapremier
https://www.facebook.com/TeatrPolskiBydgoszcz

Adrianna Szymczak
Teatr Polski w Bydgoszczy
20 września 2022

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia