O Cecilii Bartoli

"Cecilia Bartoli & Friends" - reż. Fabio De Luca - film dokumentalny w ARTE.tv

Na darmowej platformie streamingowej ARTE.tv pojawił się film dokumentalny prezentujący sylwetkę wielkiej śpiewaczki Cecelii Bartoli.


Przez długi czas istniał tylko jeden film dokumentalny o Cecilii Bartoli - być może ostatniej prawdziwej divie międzynarodowej sceny operowej.

Dziś ma 50 lat, jednak swoją błyskotliwą karierę rozpoczęła w wieku lat 26. Nic więc dziwnego, że dokument „Cecilia Bartoli & Friends" był z niecierpliwością wyczekiwany przez fanów Bartoli, melomanów i stacje telewizyjne na całym świecie. Reżyser Fabio De Luca towarzyszył porywającej śpiewaczce w jej pięćdziesiątych urodzinach i trzydziestej rocznicy kariery przed i za kulisami jej spektakularnych występów.

Film można obejrzeć za darmo pod linkiem
https://www.arte.tv/pl/videos/084736-000-A/cecilia-bartoli-friends/

Ten wyjątkowy dokument poświęcony Cecilii Bartoli sięga 26 lat wstecz, gdy rzymska mezzosopranistka była u początku swojej wspaniałej kariery.
50-letnia dziś Cecilia Bartoli opowiada o swojej karierze Fabio De Luca, który śledzi ją na deskach i za kulisami teatrów Europy. Niezwykła interpretatorka dzieł Rossiniego, Vivaldiego i Mozarta wspomina decydujące momenty i spotkania, które naznaczyły jej karierę muzyczną.
Towarzyszą jej wspaniali muzycy z całego świata od Daniela Barenboima i Gustavo Dudamela, po Antonio Pappano, Marthę Argerich i Philippe'a Jaroussky'ego.

ARTE.tv zabiera widzów w muzyczną podróż po Europie przez pryzmat artystycznego świata Cecilii Bartoli - od Berlina przez Zurych, Paryż i Lugano do Watykanu, gdzie Bartoli była pierwszą kobietą w historii Kaplicy Sykstyńskiej, która śpiewała z chórem papieskim. Koledzy i
przyjaciele diwy również powiedzą o niej kilka słów: słynny dyrygent Daniel Barenboim, dyrygent i skrzypek Gustavo Dudamel, dyrygent i pianista Antonio Pappano, pianistka Martha Argerich i śpiewak operowy Philippe Jaroussky relacjonują swój związek z Cecilią Bartoli, który wykracza daleko poza czysto profesjonalny charakter i świadczy o ich bliskości z artystką.

Joanna Owsianko
Agencja Face it
14 września 2022

Książka tygodnia

Niebieska Księga z Nebo
Wydawnictwo Pauza w Warszawie
Manon Steffan Ros

Trailer tygodnia