O Chopinie i Sand raz jeszcze

"Kochankowie z klasztoru Valldemosa" - reż. T. Konina - Teatr Wielki w Łodzi

Do światowej premiery \'\'Kochanków z klasztoru Valldemosa\'\' w Teatrze Wielkim w Łodzi pozostały trzy tygodnie. Opera powstała na zamówienie łódzkiej sceny.
Libretto oparte jest na noszącym ten sam tytuł dramacie Janusza Krasny-Krasińskiego, napisanym w 1973 roku

Jak zapewnia dyrekcja Teatru Wielkiego, opera, skomponowana przez Martę Ptaszyńską, pomimo że odnosi się do bardzo konkretnych wydarzeń, nie rości sobie prawa do bycia paradokumentem.

\'\'Jej bohaterowie, opromienieni wręcz pomnikową sławą, są w niej ludźmi z krwi i kości, którzy bardziej niż im współcześni odczuwają miłość, ból, namiętność i małostkowość otaczającego świata. Ich prozę życia stanowi związek o ogromnym ładunku emocjonalnym\'\' - pisze teatr.

Chopin i George Sand płyną na Majorkę, do miejsca, które ma być ich rajską wyspą, samotnią, w której mogliby rozkoszować się swoją miłością. Szybko jednak okazuje się, że rzeczywistość nie przystaje do sielskiego obrazka...

Nad partią Fryderyka Chopina pracują Adam Zdunikowski i Tomasz Jedz, a partię George Sand przygotowują Agnieszka Makówka i Bernadetta Grabias. Kierownictwo muzyczne sprawuje Wojciech Michniewski. Prawykonanie reżyseruje i przygotowuje scenografię Tomasz Konina. Autorką kostiumów jest Zofia de Ines. Ruch sceniczny opracowuje Anna Krzyśków.

Prapremiera opery \'\'Kochankowie z klasztoru Valldemosa\'\' zaplanowana jest na 18 grudnia.

Dariusz Pawłowski
Polska Dziennik Łodzki
27 listopada 2010

Książka tygodnia

Ze szczytów Alp…Dramat i teatr szwajcarski w XX i XXI wieku
Wydawnictwo Uniwerystetu Łódzkiego
Karolina Sidowska, Monika Wąsik

Trailer tygodnia

Kto ukradł jutro?
Olga Ptak
Dlaczego wydałam tę książkę? Bo do ...