O donosach w Ósemkach

"Do władzy wielkiej i sprawiedliwej" - Teatr Ósmego Dnia

Teatr Ósmego Dnia zaprasza 13 i 14 listopada o godz. 19 na spektakle "Do Władzy wielkiej i sprawiedliwej".

"Do Władzy wielkiej i sprawiedliwej" to eksperyment teatralny w drodze od czytania do spektaklu. Inspiracją do powstania scenariusza stały się informacje prasowe o rosnącej liczbie anonimów, a także lektura książki Barbary Engelking, która odnalazła donosy pisane przez Polaków do Gestapo i usiłowała je skomentować i prześwietlić skłonność społeczeństwa do delatorstwa.

Wykorzystaliśmy zatem donosy z okresu wojny oraz współczesne anonimy nadsyłane do Urzędu Skarbowego. Za ich pomocą chcemy pokazać, jak w obu wypadkach, mimo upływu lat i radykalnie odmiennych okoliczności, źródłem jest przerażająca właściwość natury ludzkiej - zawiść, a skłonność ludzi do dobrowolnego angażowania się jako agent czy szpicel, do darmowej pracy donosiciela jest ponadczasowa.

Teksty, które wykorzystujemy niejednokrotnie wydają się zabawne, ale my opowiadamy też o tym, jak pozornie błaha i niegodna notatka może skutkować straszliwym ludzkim dramatem.

Wykorzystano fragmenty książki Barbary Engelking pt. "Szanowny Panie Gistapo", materiały udostępnione przez Archiwum Izby Skarbowej w Poznaniu oraz fragmenty artykułów publikowanych w prasie codziennej.

Bilety: 25 zł - normalny, 20 zł - ulgowy, 15 zł - grupowy (powyżej 10 osób, opiekunowie wstęp wolny).

Teatr Ósmego Dnia, ul. Ratajczaka 44

Rezerwacja biletów pod nr tel: 061 855 20 86 lub teatr@osmego.art.pl

(-)
Materiał Teatru
3 listopada 2013

Książka tygodnia

Biała jak mleko, czerwona jak krew
Społeczny Instytut Wydawniczy Znak
Alessandro D'Avenia

Trailer tygodnia

Romans wschodni
Victoria Vatutina i Olga Bilas
Koncert spina w harmonijną całość kla...