O dysfunkcjonalnej, podzielonej wspólnocie

"Inni ludzie" - reż. Grzegorz Jarzyna - Nowy Teatr w Warszawie

Pierwszy etap pracy nad spektaklem rozpoczął się 23 maja 2018 roku premierą nowej książki Doroty Masłowskiej „Inni ludzie". Dorota Masłowska spotkała się z mieszkańcami i mieszkankami Warszawy w TR Warszawa; autorka w rozmowie z Michałem Nogasiem opowiedziała o pracy nad poematem.

Opis książki

Miasto zatrute smogiem i pogardą, drogie auta, tanie relacje, wysokie aspiracje i najniższe pobudki. Z dzikich potoków hiphopowej nawijki wyłania się wizja współczesnej Warszawy najwyższej literackiej próby, zarazem poetycka i wulgarna, zabawna i mroczna. Tak potrafi tylko Dorota Masłowska.

„Inni ludzie" to gatunkowa hybryda, polifoniczny utwór-potwór, którego komiksowo uproszczone postacie, jak to u Masłowskiej, zdają się bohaterami posiłkowymi. Bo prawdziwym, najważniejszym bohaterem jest tu język, którym mówią (albo który mówi nimi): buzujący energią i dowcipem, a jednocześnie brutalny, kaleki, pełen niechęci i uprzedzeń. To w nim rozgrywa się erozja więzi, resztek wyższych uczuć i ludzkiej solidarności. To on, śmieszny i potworny jednocześnie, zadaje bolesne pytania o moment, w którym znaleźliśmy się jako wspólnota. Czy inni ludzie to nie przypadkiem my?

W drugiej części wieczoru organizowanego wspólnie przez teatr i Wydawnictwo Literackie, odbyło się czytanie fragmentów książki z udziałem aktorów TR Warszawa, m.in. Marcina Czarnika, Rafała Maćkowiaka, Agnieszki Podsiadlik i Justyny Wasilewskiej, reżyserowane przez Grzegorza Jarzynę. Drugie czytanie fragmentów książki z udziałem aktorów TR Warszawa: Marcina Czarnika, Dobromira Dymeckiego, Marii Maj, Sebastiana Pawlaka, Agnieszki Podsiadlik, Tomasza Tyndyka, Justyny Wasilewskiej, Agnieszki Żulewskiej oraz Yacine'a Zmita odbyło się 5 czerwca 2018 roku w Przestrzeni From Facebook.

Kolejnym ważnym etapem pracy nad teatralną adaptacją najnowszej powieści Doroty Masłowskiej było zorganizowane na Placu Defilad - w miejscu, w którym w przyszłości stanie nowy budynek TR Warszawa - czytanie „Innych ludzi" z udziałem mieszkanek i mieszkańców Warszawy. Wydarzenie odbyło się 15 września 2018 roku w ramach projektu „Plac Defilad", zorganizowane przez TR Warszawa we współpracy z Miastem Stołecznym Warszawa. Hip-hopowy poemat Doroty Masłowskiej zabrzmiał na tle miejskiej scenerii i w rytmie miasta,
z którego autorka czerpie swoją energię. „Innych ludzi" Doroty Masłowskiej przeczytało ponad 120 osób: mieszkańcy i mieszkanki Warszawy, zespół TR Warszawa, a także ludzie kultury i sztuki, m.in. Magdalena Cielecka, Roma Gąsiorowska, Piotr Głowacki, Maciej Englert, Jadwiga Jankowska-Cieślak, Katarzyna Janowska, Paweł Pawlikowski, Maria Peszek i Andrzej Seweryn.

Scenariusz spektaklu „Inni ludzie" w reżyserii Grzegorza Jarzyny oparty jest na hiphopowym poemacie Doroty Masłowskiej, jednej z najważniejszych polskich pisarek młodego pokolenia, znanej z bestsellerów „Wojna polsko-ruska pod flagą biało-czerwoną" i „Paw królowej" oraz głośnego dramatu „Między nami dobrze jest", na podstawie którego w 2009 roku w TR Warszawa powstał koprodukowany przez Schaubühne Berlin spektakl w reżyserii Grzegorza Jarzyny.

Nad realizacją „Innych ludzi" pracuje kolektyw, w skład którego wchodzą m. in. aktorzy z zespołu TR Warszawa, kompozytorzy, artyści warszawskiej sceny hip-hopu, graficy, animatorzy, artyści wizualni i twórcy wideo. Miejscem akcji, a zarazem bohaterem tej miejskiej antyballady jest Warszawa; pogrążona w smogu metropolia, napędzana narkotykami i alkoholem. Miasto, które przyciąga karierowiczów i nieudaczników, artystów i pracowników korporacji, studentów i dealerów, obiecując złudne szczęście i podrabiany sukces.

„Inni ludzie" to próba portretu późnego kapitalizmu i problemów przez niego wywołanych: nierówności ekonomicznych i społecznych, frustracji młodego pokolenia, rosnącego nacjonalizmu. To opowieść o dysfunkcjonalnej, podzielonej wspólnocie, którą rozsadzają od środka uprzedzenia i nienawiść.

Kaja Stępkowska
Materiał Teatru
9 marca 2019
Portrety
Grzegorz Jarzyna

Książka tygodnia

Jak przejąć kontrolę nad światem nie wychodząc z domu
Wydawnictwo Literackie
Dorota Masłowska

Trailer tygodnia