O dziewczynie-sierocie

"Kopciuszek" (Cendrillon) - Massenet - reż. Laurent Pelly - The Metropolitan Opera

Ktoś policzył, że istnieje około 700 wersji historii o dziewczynie-sierocie gnębionej przez macochę i złe siostry. Do najpopularniejszych na gruncie europejskim należy oczywiście baśń Charlesa Perraulta z tomu „Bajki babci Gąski".

Na jej podstawie powstały późniejsze opracowania wątku dla dzieci, a także Kopciuszek baletowy do muzyki Prokofiewa i operowe, m.in. Rossiniego i Julesa Masseneta. To ostatnie dzieło miało swoją prapremierę w 1899 roku w Opéra-Comique w Paryżu. Opera odniosła ogromny sukces, bo była grana ponad 50 razy tylko w pierwszym sezonie prezentacji.

W tytułowej roli w transmitowanym spektaklu usłyszymy Joyce DiDonato, która zasłynęła jako wykonawczyni partii Kopciuszka także w wersji Rossiniego, a którą mogliśmy podziwiać w cyklu „The Met: Live in HD" jako Elenę w „La donna del lago".

Przedstawienie trwa około 2 godzin i 45 minut (w tym 1 przerwa)

Opery wykonywane są w języku oryginału. | Przedstawienia grane są z napisami w języku polskim. | Transmisje odbywają się w soboty. Dyrekcja The Metropolitan Opera uprzejmie informuje, że obsady, realizatorzy oraz czasy trwania przedstawień mogą ulec zmianie.

Podczas transmisji i retransmisji obowiązuje całkowity zakaz nagrywania obrazu i dźwięku.

(-)
Materiał organizatora
31 grudnia 2021
Portrety
Laurent Pelly

Książka tygodnia

Ale musicale! Złote stulecie 1918-2018
Wydawnictwo Marginesy
Daniel Wyszogrodzki

Trailer tygodnia