O ilustracjach na wystawie

Wystawa "Kapselek od kuchni" - Robert Romanowicz

We Wrocławskim Teatrze Lalek wystawa "Kapselek od kuchni" Roberta Romanowicza, prezentująca formy przestrzenne oraz obrazy autorstwa Roberta Romanowicza, powstałe na potrzeby ilustracji do książki "Kapselek" Kamila Niewińskiego.

"Kapselek" to opowieść psychologiczna napisana w formie bajki, która opowiada o rzeczach najważniejszych: o próbie odzyskiwania wspomnień, o emocjach i rozterkach, które autor ożywił i uczynił z nich bohaterów. Doskonałe dialogi łagodnie wprowadzają młodego czytelnika w świat poważnych problemów.

Ilustrator Robert Romanowicz dostał zadanie: stworzyć obrazy do powieści. Jednakże podszedł do niego w zupełnie niekonwencjonalny sposób: najpierw stworzył cały świat w trójwymiarze, a następnie go sfotografował.

W ten sposób powstały niezwykłe ilustracje książki.

Wystawa składa z kliku tysięcy miniaturowych elementów należących do świata Kapselka - własnoręcznie malowanych, klejonych, rzeźbionych, budowanych z części z odzysku przedmiotów. Można obejrzeć m.in. miniaturę XIX-wiecznej biblioteki z setkami maleńkich książek, zajrzeć do szafy będącej w pełni wyposażonym domem głównego bohatera, poprzyglądać się rozlicznym elementów aranżacji wnętrz towarzyszącym bohaterom książki: staremu stojącemu zegarowi, filigranowym rzeźbom, miniaturowym obrazom. Otoczenie bohaterów nawiązuje do fragmentów rzeczywistości, choć nie jest jej wiernym odwzorowaniem, pozostawiając miejsce na twórczą jej interpretację i takiż jej odbiór przez zwiedzających.

Robert Romanowicz urodził się w 1976 roku w Miliczu. Obecnie mieszka we Wrocławiu. Równolegle z ukończeniem studiów na Wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej ukończył także z wyróżnieniem Szkołę Reklamy "Creo" we Wrocławiu.To właśnie architektura ukształtowała graficzne spojrzenie na sztukę. Jego malarstwo jest wynikiem wieloletnich poszukiwań, eksperymentów z mediami oraz stosowania różnych metod ekspresji. To wszystko złożyło się na obecną twórczość, pozwoliło osiągnąć swój styl i stać się rozpoznawalnym. Jego twórczość oparta na połączeniu różnych mediów ma charakter ilustracji, a postaci pojawiające się na Jego obrazach wplatane są w przeróżne historie. Swoje prace wystawia w galeriach w kraju oraz za granicą między innymi w Stanach Zjednoczonych. Dzięki artystycznym portalom internetowym Jego twórczość może być w każdej chwili zaprezentowane jednocześnie niemal w każdym zakątku świata. Oprócz malarstwa zajmuje się tworzeniem ilustracji książkowych i prasowych, rzeźb oraz fotografią.

Wernisaż 14 stycznia / wtorek / 11.00

Wystawa czynna 14.01.2013 - 02.03.2014

od wtorku do niedzieli // godzinę przed i godzinę po spektaklu

(-)
Materiał Teatru
10 stycznia 2014

Książka tygodnia

Niebieska Księga z Nebo
Wydawnictwo Pauza w Warszawie
Manon Steffan Ros

Trailer tygodnia

Napój miłosny
Jitka Stokalska
Opera na Zamku w Szczecinie zaprasza ...