O inspiracjach i treści

"Powrót króla" - reż. Tomasz Hynek - Wrocławski Teatr Współczesny, Stowarzyszenie Teatr Nowy Świat we Wrocławiu

Inspiracją do napisania „Powrotu króla" była nostalgia za latami 90 i karnawałem transformacji, który wspominają bohaterowie - cyrkowcy zatrudnieni w Cricolandzie - największym lunaparku Polski, który stał pod Pałacem Kultury.

Wizyta Michaela Jacksona, który zachwycił się Polską i chciał zbudować w Warszawie park rozrywki była symbolem polskiego snu o Zachodzie a hołd, który składali mu politycy, intelektualiści i biznesmeni - ukoronowaniem na króla polskiej transformacji.

W 2019 obchodzimy 30-lecie odzyskania wolności i na karnawał transformacji patrzymy przez pryzmat dzisiejszych sporów politycznych. Atmosfera radości i wspólnoty wyparowała, Michael Jackson jest pośmiertnie obalonym królem. A co, jeśli Michael żyje? Co, jeśli – jak obiecywał – osiedlił się potajemnie w Polsce.

„Powrót króla" to fantazja o Michaelu Jacksonie, który żyje w Polsce i po latach - jako stary człowiek - postanawia powrócić z nowym materiałem i spełnić obietnicę daną Polakom. Buduje park rozrywki, zatrudnia bezrobotnych cyrkowców, wyrzuconych poza krąg oficjalnej kultury, planuje wielki show na otwarcie. Czy uda się wrócić na tron? Czy Polacy odbudują wspólnotę i radość życia?

Michał Walczak

(-)
Materiał Teatru
13 lipca 2019
Portrety
Tomasz Hynek

Książka tygodnia

Niebieska Księga z Nebo
Wydawnictwo Pauza w Warszawie
Manon Steffan Ros

Trailer tygodnia

Napój miłosny
Jitka Stokalska
Opera na Zamku w Szczecinie zaprasza ...