O królowej z Bari

"3X Bona Sforza" - reż.M. Znaniecki - Opera Krakowska

W Operze Krakowskiej rozpoczęły się przygotowania do realizacji projektu operowego pt. "3X Bona Sforza". 14 stycznia dojdzie do spotkania przedstawicieli Teatro Petruzzelli, Opery Krakowskiej, Miasta Krakowa oraz Urzędu Marszałkowskiego

W trakcie spotkania, którego gospodarzem jest Opera Krakowska, zostaną uzgodnione sprawy organizacyjne i artystyczne. "3 x Bona Sforza" to trzyczęściowa opera pokazująca losy królowej Bony Sforza d\'Aragona.

I Część opowiada o młodości Bony. Przybywa ona do Bari wraz z matką, która obejmuje tam władzę.

II Część skupia się wokół konfrontacji kulturowej. Bona staje się żoną Zygmunta I Starego, Królową Polski i Wielką Księżną Litewską.

III Część ukazuje tragiczny powrót starej już królowej do Bari, gdzie umiera otruta.

Głównymi realizatorami projektu mają być La Fondazione Lirico Sinfonica Petruzzelli e Teatri di Bari przy współpracy Opery Krakowskiej. Prowadzone są także rozmowy z partnerem litewskim (Chór Litewskiego Narodowego Teatru Opery i Baletu). W projekt zaangażowane są także inne instytucje i organizacje, między innymi dell\'Associazione Musicale Pugliese, Fundacja Jutropera Studio, Instytut Włoski, Sekcja Muzykologiczna Związku Kompozytorów Litewskich.

Część polska opery zostanie wykonana przez zespół artystów związanych z Operą Krakowską, z udziałem chóru litewskiego. Na miejsce pokazu planowany jest dziedziniec Zamku na Wawelu. Ta część widowiska będzie równocześnie transmitowana na ekranach przed zamkiem Bony w Bari, gdzie też odbywać się będą pozostałe dwie części spektaklu przy udziale orkiestry i solistów z Teatro Petruzzelli w Bari. Również przed Zamkiem na Wawelu, na zainstalowanych ekranach, publiczność polska będzie mogła obserwować włoską część opery. Widowisko będzie także transmitowane do Wilna, jak i do innych miast na terenie Włoch oraz Austrii, które związane są historycznie z osobą Bony. Wydarzeniu będą towarzyszyć między innymi wystawy na temat Krakowa i Bari oraz konferencja muzykologiczna, która odbędzie się w Wilnie.

"3 x Bona Sforza" jest pionierskim projektem wpisującym się w rozwój dialogu kulturowego pomiędzy trzema krajami należącymi do Unii Europejskiej.

(-)
Materiały Teatru
14 stycznia 2011

Książka tygodnia

Alef
Państwowy Instytut Wydawniczy
Jorge Luis Borges

Trailer tygodnia