O kruchości relacji małżeńskich

"Słodka Fibi" - reż. Iwo Vedral - Stowarzyszenie Teatr Niekonsekwentny

"Słodka Fibi" to opowieść o tym, jak łatwo rozapadają się związki między ludźmi budowane od lat. Helen (Małgorzata Klara) jest dekoratorką wnętrz, Frazer (Adam Kuzycz-Berezowski) pracownikiem reklamy, który właśnie ma poprowadzić swoją dużą kampanię promocyjną

Oboje mają poukładane życie, pozornie szczęśliwe. Są młodzi, zdolni, ambitni. I nagle w ich życie wkracza Fibi - pies przyjaciół, którym muszą się zaopiekować przez kilka dni.

Podczas spektaklu obserwujemy jak stopniowo kobieta i mężczyzna zmieniają podejście do wielu spraw pod wpływem psa. Kiedy pies ginie, ich życie wywraca się niemal do góry nogami. W poszukiwaniu Fibi trafiają do różnych miejsc. Ona śpiewa w klubie, nocuje u obcych ludzi, ubiera się w dres, on ją zdradza z kobietą, która twierdziła, że znalazła psa.

Strata powoduje, że Helen i Frazer się gubią, nie potrafią ze sobą normalnie rozmawiać, nie dbają o swoje sprawy zawodowe. Ich starannie poukładany świat wali się jak domek z kart. Ale nic dziwnego skoro ten świat był sztuczny, sklejany niemal na siłę.

Jego sztuczność podkreśla scenografia i kostiumy. Helen ma na sobie białą bluzeczkę i rozkloszowaną spódnicę w groszki. Wygląda jak typowa żona ze Stepford, chociaż jest kobietą robiącą karierę. Frazer to japiszon w garniturze i krawacie, który wygłasza hasła reklamowe przez mikrofon. Kuzycz-Berezowski jako Frazer na początku jest żywiołowy, z uśmiechem człowieka sukcesu na twarzy. Potem się wycisza, pokazuje niewielkimi środkami jak strata psa przewartościowuje jego życie, jak opadają emocje i pozostaje pustka. Małgorzata Klara pełna emocji, przemieszcza się po scenie, tańczy, śpiewa, śmieje się, płacze, potem gra już tylko mimiką. Bardzo dobrze gra.

"Słodka Fibi" to premierowe przedstawienie Stowarzyszenia Teatr Niekonsekwentny, założonego przez dwójkę aktorów Teatru Współczesnego. Jak na pierwszy projekt spejktakl im wyszedł całkiem ciekawie. Premiera odbyła się 2 września 2011 na scenie Teatru Małego. Kolejne przedstawienia 14-16 października.

Małgorzata Klimczak
Głos Szczeciński
8 września 2011

Książka tygodnia

Tajemnicze dziecko
Wydawnictwo Media Rodzina
E.T.A. Hoffmann (Ernst Theodor Amadeus Hoffmann)

Trailer tygodnia