O losach kobiet w greckiej niewoli

"Trojanki" - reż. Jan Klata - Teatr Wybrzeże w Gdańsku

W Teatrze Wybrzeże w Gdańsku rozpoczęły się próby do spektaklu wg Eurypidesa „Trojanki". Inscenizację i reżyserię powierzono Janowi Klacie, który do współpracy dramaturgicznej zaprosił hellenistkę z Uniwersytetu Jagiellońskiego, Olgę Śmiechowicz, a także Mirka Kaczmarka, Michała Nihila Kuźniaka oraz Maćko Prusaka.

„Trojanki" autorstwa Eurypidesa, to klasyczna tragedia grecka stanowiąca jedyną zachowaną część trojańskiej trylogii napisanej przez Eurypidesa w V w. p.n.e.. Dwie pozostałe to „Aleksander" oraz „Palamedes", które nie zachowały się do naszych czasów. Dramat opowiada o losach kobiet w greckiej niewoli podczas Wojny Trojańskiej, o okrucieństwach wojny, o zniewoleniu, o grabieżach i zbrodniach popełnianych przez greckich żołnierzy.

U Eurypidesa występują: Posejdon - bóg mórz, trzęsień ziemi, żeglarzy, rybaków, Atena - bogini mądrości, wojny sprawiedliwej, tkactwa, opiekunka Aten, Hekabe, królowa Troi, jej córka, królewna trojańska, córka Priama, wieszczka Kasandra, Andromacha, Menelaos i Helena oraz Taltybios. Ponadto w sztuce występuje także chór trojańskich niewolnic.

W spektaklu wezmą udział: Magdalena Boć, Małgorzata Brajner, Agata Bykowska, Katarzyna Dałek, Katarzyna Figura, Magdalena Gorzelańczyk, Sylwia Góra-Weber, Dorota Kolak, Piotr Biedroń, Grzegorz Gzyl, Michał Jaros, Michał Kowalski, Jacek Labijak, Krzysztof Matuszewski, Robert Ninkiewicz, Cezary Rybiński oraz Małgorzata Gorol (gościnnie).

Premiera została zaplanowana na 8 września 2018 roku na Dużej Scenie.

Oprac. RK
Dziennik Teatralny
23 lipca 2018
Portrety
Jan Klata

Książka tygodnia

Ze szczytów Alp…Dramat i teatr szwajcarski w XX i XXI wieku
Wydawnictwo Uniwerystetu Łódzkiego
Karolina Sidowska, Monika Wąsik

Trailer tygodnia

Kto ukradł jutro?
Olga Ptak
Dlaczego wydałam tę książkę? Bo do ...