O miłości słowami Małgorzaty

"Morfina" - reż. Waldemar Raźniak - Teatr Roma w Warszawie

Jego biografia jest znana. Lekarz z wykształcenia, pisarz, autor "Mistrza i Małgorzaty"... O niej wiadomo niewiele. Jelena, trzecia żona Michaiła Bułhakowa, jest bohaterką spektaklu "Morfina" przygotowanego w Romie przez Waldemara Raźniaka

Wcielająca się w rolę Jeleny Anna Czartoryska mówi ze sceny słowami z jej niepublikowanego w Polsce pamiętnika: „Poznaliśmy się w lutym. W lutym 29, w czwartek, u znajomych. Siedzieliśmy obok siebie. Umówiliśmy się następnego dnia na biegówki. I pobiegliśmy". Pokochali się natychmiast.

Przed nimi było osiem lat wspólnego życia. W tym czasie powstała jego najpopularniejsza powieść, której bohaterkę wzorował na swojej żonie, kochance, przyjaciółce, muzie.

– Jelena jest bardzo niedocenioną postacią – mówi reżyser. – A była uzdolnioną kobietą, która mogła być nawet niezależną autorką. Tym spektaklem chcemy umożliwić jej wyjście z cienia.

Tekstom Jeleny Bułhakowej towarzyszą piosenki. Przede wszystkim Agnieszki Osieckiej, autorki. Bo ona jak mało kto umiała opowiadać o wielkich i trudnych miłościach.

Katarzyna Czarnecka
Rzeczpospolita
15 marca 2011

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia

Ballady i romanse
Gabriel Gietzky
Cóż może być bardziej romantycznego, ...