O obozowej codzienności kobiet

„Ravensbrück. Miasto kobiet" - reż. Zbigniew Brzoza - Teatr im. Stefana Jaracza w Olsztynie

Teatr im. Stefana Jaracza prezentuje „Ravensbrück. Miasto kobiet" on-line

27 stycznia, w rocznicę wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau obchodzimy Międzynarodowy Dzień Pamięci Ofiar Holocaustu. Chcąc go uhonorować w najbliższy weekend Teatr im. Stefana Jaracza w Olsztynie zaprezentuje online spektakl „Ravensbrück. Miasto kobiet", przygotowany na podstawie wspomnień Wandy Półtawskiej „I boję się snów" o obozowej codzienności kobiet - „królików doświadczalnych", ofiar pseudomedycznych eksperymentów. Polki stanowiły największą grupę narodowościową – aż 36 procent. W tym szczególnym czasie chcemy przypomnieć o sile kobiet, które w nieludzkim otoczeniu potrafiły zachować godność dzięki wzajemnej solidarności ponad narodami.

Monodram Barbary Prokopowicz w reżyserii Zbigniewa Brzozy ukazuje obraz kobiecej społeczności w całej jego wielowymiarowości i skomplikowaniu. To przejmująca opowieść o sile ducha kobiet, ich solidarności oraz sztuce zachowania ludzkiej godności w nieludzkich warunkach.

Teatralna opowieść rozpoczyna się po wojnie - jest rok 1959. Byłe więźniarki Ravensbrück przybywają na odsłonięcie pomnika poświęconego ofiarom obozu. Stoją na tym samym placu apelowym, na którym ustawiano je piątkami przez wiele strasznych dni. Przybycie do obozu, choć w zupełnie innym charakterze, ponownie nadało dawnym przeżyciom wyrazistości. Wspomnienia zapisane w ich ciałach i umysłach zostają z ocalałymi na zawsze.

Więcej informacji na temat spektaklu „Ravensbrück. Miasto kobiet" na stronie Teatru https://teatr.olsztyn.pl/ravensbruck-miasto-kobiet

Spektakl dostępny będzie bezpłatnie on-line 29, 30 oraz 31 stycznia w godzinach 16:00 – 23:00

Link do spektaklu https://vimeo.com/499203905/c697b2ceeb

(-)
Materiał Teatru
30 stycznia 2021
Portrety
Zbigniew Brzoza

Książka tygodnia

Trailer tygodnia