O plemionach kibiców

"Derby. Białoczerwoni" - reż. Tomasz Rodowicz - Stowarzyszenie Teatralne Chorea

18 i 19 czerwca o godz. 22, w ramach VI Festiwalu Łódź Czterech Kultur, na podwórku przy zbiegu ulic Tymienieckiego i Milionowej, odbędzie się premiera spektaklu Teatru Chorea pt. "Derby. Białoczerwoni". To opowieść o dwóch plemionach kibiców zamieszkujących Łódź. Wstęp wolny.

Najważniejszym motywem tego projektu jest próba zdefiniowania tożsamości wyklętych naszego miasta. Spektakl opowiada o Łodzi i o tych, którzy się tu urodzili i którzy nierozerwanie się z nim identyfikują. Ale według własnych wzorów nie do końca rozszyfrowanych i nie do końca akceptowanych przez ogół.

To historia miasta przeciętego na pół. "Derby. Białoczerwoni" to opowieść o dwóch plemionach kibiców zamieszkujących Łódź; o ich duchowych zmaganiach i społecznych frustracjach, o ich tożsamościowym etosie i osobistej dumie, o ich świadomej rywalizacji i mimowolnej wspólnocie. O specyficznym patriotyzmie i wyklętych bohaterach, których potrzebują kibice jako swoich idoli. Ale, czy naprawdę chodzi tylko o nich? W naszym spektaklu dziennikarska sensacja przerodzi się w romantyczny dramat, a dosłowna relacja okaże się metaforyczną przypowieścią o siłach, które rządzą tym miastem. I znowu: czy tylko tym? Ślady tej niekończącej się wojny widzimy przecież na murach każdego miasta w naszym kraju. Milcząco przyjmujemy, że klubowe znaki malują na ścianach jacyś "oni", obcy i demoniczni kibole. A przecież w powstańczej kotwicy i w gwieździe Dawida zaszyfrowane są obawy i nadzieje wspólnoty, której granice sięgają znacznie dalej w przestrzeni i w czasie. Ten spektakl będzie więc próbą symbolicznego przekroczenia podziałów, a zarazem rzeczywistą próbą zajrzenia na drugą stronę muru oddzielającego widzów od uczestników. Spróbujemy odnaleźć i zrozumieć ludzi, których boimy się poznać, a którzy współtworzą tożsamość Łodzi i odciskają swoje piętno na duchu i murach tego miasta

Spektakl realizowany przez ponad 30-to osobowy zespół rozgrywać się będzie w ramach Festiwalu Łódź Czterech Kultur, na jednym z łódzkich podwórek, przy Milionowej/Tymienieckiego. Wezmą w nim udział aktorzy Teatru CHOREA, Teatru Pinokio, studenci Łódzkiej Szkoły Filmowej oraz adepci i chór Teatru CHOREA.

miejsce: podwórko przy ulicy Tymienieckiego 3

spektakl przeznaczony dla widzów powyżej 16 roku życia

Rezerwacja miejsc: rezerwacje@4kultury.pl, 504 802 695, 504 802 696, pon-sob, w godz. 14:00-17:00

(-)
Materiał Teatru
18 czerwca 2015

Książka tygodnia

Carroll, Baum, Barrie. (Mito)biografie i (mikro)historie
Wydawnictwo Universitas
Maciej Skowera

Trailer tygodnia

14. Międzynarodowy Fes...
14 Międzynarodowy Festiwal Teatrów La...