O ponadczasowych prawdach i pragnieniach

„Wesela Figara" - aut. Pierre Beaumarchais i Wolfgang Amadeus Mozart - reż. Mikołaj Grabowski - Teatr Bagatela w Krakowie

„Wesele Figara" jest jednym z najbardziej lekkich, a zarazem wartościowych tekstów o miłości, wolności i nieodpartej potrzebie decydowania samemu o własnym losie.

O tych ponadczasowych prawdach i pragnieniach jest spektakl Mikołaja Grabowskiego, który sięgnął po klasyczny tekst Pierre'a Beaumarchais'ego.

„Wesele Figara" - historia dowcipnego sługi, Figara, który dzięki swojej inteligencji wygrywa z własnym panem pojedynek o rękę i wdzięki pięknej Zuzanny - stało się kanwą do skomponowania jednej z najsłynniejszych światowych oper. Zatem w spektaklu Mikołaja Grabowskiego nie zabraknie także mozartowskich utworów, które na nowo zaaranżował Krzysztof Herdzin.

XVIII wieczny tekst francuskiego autora, którego barwna biografia mogłaby stanowić temat niejednego utworu scenicznego, dziś jest nieco zapomniany. Niesłusznie! W czasach swej prapremiery był głosem tych, którzy mieli dość przywilejów ludzi władzy, korupcji, intryg i samowoli dworu. Legenda mówi, że lud po obejrzeniu przedstawienia, poszedł zburzyć Bastylię i choć to tylko legenda, świadczy o ważności tego tekstu w owym czasie.

Dzisiejszy widz odnajdzie w tym utworze wiele odniesień do współczesności, do tego, co się dzieje wokół nas, a przy tym będzie się całkiem nieźle bawił wraz z bohaterami tej komedii.

Premiera: 26 marca 2022, Duża Scena

(-)
Teatr Bagatela
28 września 2022

Książka tygodnia

Ale musicale! Złote stulecie 1918-2018
Wydawnictwo Marginesy
Daniel Wyszogrodzki

Trailer tygodnia

Faust
Tobias Kratzer
Nowy "Faust" z Opery Paryskiej 29 lis...