O pracownikach kebabów

"10 politycznych piosenek" - reż. Michał Zadara - Muzeum Sztuki Nowoczesnej

Centrala przygotowuje nowy spektakl "10 politycznych piosenek" - dokument teatralny o pracownikach warszawskich kebabów. Premiera spektaklu w reżyserii Michała Zadary odbędzie się 28 listopada 2013 r, o godzinie 21.00 w Muzeum Sztuki Nowoczesnej.

Po sukcesie spektaklu "Wszyscy byli odwróceni" z lipca tego roku, Centrala zaprasza na kolejną zaskakującą podróż przez kosmopolityczne obszary kultury polskiej. "10 Politycznych Piosenek" opowiada o Warszawie poprzez pracowników i klientów warszawskich kebabów - imigrantów, którzy starają się poradzić sobie w życiu, oderwani od miejsca urodzenia, tworząc rzeczywistość polską w setkach barów w całym mieście. Spektakl zwraca uwagę na problemy, marzenia i kłopoty tych ludzi, którzy w polityce parlamentarnej nie znajdują swojej reprezentacji.

Fotograf Krzysztof Bieliński uchwycił pejzaż kebabów w zdjęciach projektowanych jako slajdy w minimalistycznej scenografii artysty Roberta Rumasa. Aktorzy Arkadiusz Brykalski, Martina Rampulla, Paweł Tomaszewski i Barbara Wysocka wykonują "10 Politycznych Piosenek" - utworów skomponowanych przez Jana Duszyńskiego, znajdujących polityczność tam, gdzie się jej nie spodziewamy: wśród emigrantów pracujących w warszawskich kebabach.

"10 Politycznych Piosenek" to sztuka o wielkiej samotności emigrujących. Emigrant, osoba oderwana od swoich korzeni, budująca swoje życie daleko od rodziny i ojczyzny, jest człowiekiem nowoczesnym: wolnym, dynamicznym, ale też pogubionym i samotnym.

Polska najczęściej jawi się Polakom jako kraj jednolity kulturowo. Jeśli jednak spojrzymy na nią z perspektywy, z której zdajemy się nie patrzeć, a przecież tam bywamy - z baru z kebabem, dojrzymy oddolną globalizację i polskie społeczeństwo w nowym świetle. Jest to świat wielokulturowy, wieloreligijny i wielojęzyczny, w którym integracja jest faktem. "10 Politycznych Piosenek" opowiada o doświadczeniach imigrantów, ludzi, których polska polityka wydaje się nie dostrzegać. Czy w czasie, kiedy kraje europejskie na zachód od Polski borykają się z kryzysem społeczeństw wielokulturowych, dla nas wielokulturowość to nadal nowe zjawisko? O Polsce z perspektywy imigrantów mówi nowy spektakl Centrali, realizowany w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.

CENTRALA zaprasza w podróż przez najbardziej kosmopolityczne obszary Polski: bary w których regularnie mówi się w kilku językach, w których pracownicy często pochodzą z trzech różnych kontynentów. Bar z kebabem to niewidzialny zakątek polskiej kultury. W kebabie człowiek nie dyskutuje o literaturze, tutaj nie przychodzi się na randki, to miejsce nie zostało opisane w żadnej powieści. Pracownicy kebabu są niewidzialni - jako emigranci nie mają reprezentacji politycznej, nie istnieją media mówiące w ich imieniu, żaden poseł nie zabiega o ich głosy. "10 politycznych piosenek" opowiada o doświadczeniach imigrantów - pracowników i właścicieli warszawskich kebabów. Oderwani od miejsca urodzenia, napędzają polską gospodarkę, karmią większość społeczeństwa, a tysiące barów w całym kraju są nieodłącznym elementem polskiego pejzażu.

BILETY

40 PLN

REZERWACJA

REZERWACJE@ZADARA.PL TEL. 731 843 693

(-)
Materiał Teatru
23 listopada 2013

Książka tygodnia

Biała jak mleko, czerwona jak krew
Społeczny Instytut Wydawniczy Znak
Alessandro D'Avenia

Trailer tygodnia

Romans wschodni
Victoria Vatutina i Olga Bilas
Koncert spina w harmonijną całość kla...