O pragnieniu odmiany losu

"Wujaszek Wania" - reż. Waldemar Śmigasiewicz - Teatr Polski w Bielsku-Białej

2 grudnia 2016 r. w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej przedostatnia premiera tego roku. Tym razem Waldemar Śmigasiewicz wziął na warsztat jeden z najważniejszych tekstów europejskiej dramaturgii – „Wujaszka Wanię".

W warstwie fabularnej to opowieść o przyjeździe profesora Sieriebriakowa, który burzy spokój prowincjonalnego świata. To także opowieść o iluzji i namiętności, o niespełnieniu i pragnieniu odmiany losu mimo jego utartych kolein.

Dramaty Czechowa rodzą się i umierają w ciszy... Wypływa ona z wewnętrznego pragnienia, aby wokół naszego znerwicowanego i niespójnego jestestwa istniał pewien azyl, który byłby schronieniem przed obojętnością świata. Ciszy, w której bohaterowie nieustannie obmyślają model świata niespełnionego. Psychologiczna dokładność, z którą wykreowana jest każda z postaci sprawia, że współczesny widz współodczuwa wraz z nimi ich tęsknoty, pragnienia czy utracone nadzieje. To historie misternie budowane na skomplikowanych relacjach międzyludzkich. I choć akcja rozgrywa się w świecie historycznie nam odległym, to mechanizmy tychże relacji wciąż pozostają niezmienne.

"Wujaszek Wania" to także komedia o powoływaniu do życia przeszłości z jej śmiesznymi, codziennymi rytuałami, o budowaniu przyzwyczajeniami zaprzeszłej codzienności. To próba przywoływania siebie sprzed lat z całym swoim resentymentem i prowincjonalnym idealizmem.

W spektaklu wystąpią: Michał Czaderna, Oriana Soika, Daria Polasik-Bułka, Brygida Turowska, Grzegorz Sikora, Piotr Gajos, Jerzy Dziedzic oraz Jadwiga Grygierczyk. Twórcą scenografii i kostiumów jest współpracujący od lat z Waldemarem Śmigasiewiczem Maciej Preyer, a muzykę skomponował Mateusz Śmigasiewicz.

Premierze spektaklu będzie towarzyszyła wystawa kfotografii Siergieja Michajłowicza Prokudina-Gorskiego „Rosja Czechowa w kolorze".

(-)
Materiał Teatru
24 listopada 2016

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia