O Ślązakach na Dzikim Zachodzie

"Western" - reż. Robert Talarczyk - Teatr Śląski w Katowicach - 2015-09-04

Teatr Śląski zaprasza 4 września na prapremierę sztuki Artura Pałygi "Western" w reż. Roberta Talarczyka i Rafała Urbackiego.

Co robią Ślązacy na Dzikim Zachodzie? Ziemi obiecanej szukają w Ameryce? Dlaczego porzucili swoją piątą stronę świata i czarne ogrody?

Ślązak jest gotowy na wszystko. A czy Państwo są gotowi na ostatni spektakl o Śląsku, a w dodatku na western?

W połowie XIX wieku grupa kilkuset Ślązaków trafiła w sam środek westernu. Okazało się, że ziemia obiecana, do której przywiódł ich ks. Leopold Moczygemba, to Dziki Zachód. Z jednej strony Komancze, z drugiej Apacze, z trzeciej bandyci amerykańskiego Pogranicza, z czwartej - Rio Grande i granica z Meksykiem, czyli szlak przemytników i złodziei bydła. I tam Ślązacy założyli miejscowość, którą nazwali Panna Maria, a obok Cestohowa i Kosciusko i inne.

Ta prawdziwa historia stała się inspiracją do naszego spektaklu. Oprócz historii westernowej pojawią się fragmenty reporterskie z wyjazdu dramaturga Artura Pałygi do Teksasu. Jeden z nasjłynniejszych gatunków filmowych i mitologia Dzikiego Zachodu skonfrontowana została z dzisiejszą dyskusją o tożsamości, o prawdzie i micie na temat tego, jak dziś jest tu, na osobliwej czarnej ziemi. Czy faktycznie jesteśmy gotowi na ostatni spektakl o Śląsku i czy pora zakończyć cykl Śląsk święty / Śląsk przeklęty i zagrać na finał rozstrzygającą scenę o Katowicach?

Całość reżyseruje Robert Talarczyk oraz Rafał Urbacki. Wśród realizatorów jest także Adrianna Gołębiewska, młoda studentka, której projekt i realizacja scenografii i kostiumów do "Westernu" są pracą dyplomową na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych i jednocześnie kolejną częścią projektu KatoDebiut w Teatrze Śląskim.

(-)
Materiał Teatru
24 sierpnia 2015

Książka tygodnia

Zero zahamowań
Wydawnictwo: Agora
Michał Rusinek

Trailer tygodnia

8. Festiwal Teatru Ukr...
Nadiia Moroz-Olshanska
Sztuka jest niezbędną częścią życia...