O spektaklu...

"Katia Kabanova" - reż. David Alden - Teatr Wielki-Opera Narodowa

Premiera, którą Teatr Wielki - Opera Narodowa w Warszawie przygotowuje wspólnie z English National Opera. To jednocześnie pierwsze wystawienie tego dzieła Janáčka na naszej scenie

Katia Kabanowa to opowieść o kobiecie, podejmującej nierówną walkę o prawo do wolności. Zakazana miłość, w której Katia szuka ratunku, ostatecznie przyniesie jej śmierć. Kluczowa scena burzy stanowi jednocześnie obraz uczuć bohaterki, zwalczającej namiętność i stopniowo poddającej się uczuciom, a jednocześnie nieustająco zdolnej zachować swą uczciwość i wrażliwość.

Ekspresyjna muzyka Leoša Janáčka, obdarzona niespotykaną siłą czystych uczuć, dodaje dramatowi obyczajowemu wymiaru tragedii.

Reżyseruje David Alden, jeden z czołowych amerykańskich twórców operowych, znany zarówno w Ameryce, jak i w Europie. Alden wsławił się kontrowersyjnymi spektaklami wystawianymi od drugiej połowy lat osiemdziesiątych w prestiżowej English National Opera. Wystawił tam m.in. Simona Boccanegrę i Bal maskowy Verdiego, Potępienie Fausta Berlioza, Tristana i Izoldę Wagnera, a jego ostatnia premiera na tej scenie – Jenufa Janáčka w 2006 roku uzyskała tytuł najlepszej premiery operowej sezonu i Nagrodę Laurence’a Oliviera (Olivier Award).

Pełny tekst libretta w polskim tłumaczeniu dostępny w programie do spektaklu.

(-)
Materiały Teatru
22 kwietnia 2010

Książka tygodnia

Ale musicale! Złote stulecie 1918-2018
Wydawnictwo Marginesy
Daniel Wyszogrodzki

Trailer tygodnia