O spektaklu ...

"Bułhakow" Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie

Opowieść o ostatnich chwilach życia autora jednej z najgenialniejszych powieści wszechczasów. Główną bohaterką sztuki jest Helena, trzecia i najukochańsza żona mistrza Bułhakowa, w której można znaleźć pierwowzór powieściowej Małgorzaty.

Opowieść o ostatnich chwilach życia autora jednej z najgenialniejszych powieści wszechczasów. Główną bohaterką sztuki jest Helena, trzecia i najukochańsza żona mistrza Bułhakowa, w której można znaleźć pierwowzór powieściowej Małgorzaty. Tak jak w powieści, Helena walczy o życie i prawo do tworzenia swojego męża.

Maciej Wojtyszko w swoim dramacie pokazał atmosferę rozmów, napięć, zachowań najbliższych przyjaciół Bułhakowa, kulisy MCHAT- u, słynnego moskiewskiego teatru, gdzie toczy się prawdziwy dramat upadających wartości, obłudy i strachu.

Sztuka jest w niełasce, prawda jest niebezpieczna, a przyjaciele mogą okazać się wrogami. Gdzieś w tle Bułhakow, chory, milczący, kończy powieść swojego życia. Ze światem łączy go tylko żona Helena, która za wszelką cenę chce ocalić genialny rękopis "Mistrza i Małgorzaty". Krzysztof Jędrysek za rolę Szywarowa otrzymał główną nagrodę aktorską na IX Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.

Spektakl został rekomendowany do wystawienia w Teatrze Narodowym.

(-)
Materiały Teatru
18 lutego 2009

Książka tygodnia

Wybór opowiadań
Świat Książki
Edgar Allan Poe

Trailer tygodnia

Zielona granica
Agnieszka Holland
Po przeprowadzce na Podlasie psycholo...