O spektaklu ...

"Lalki" - reż. Szymon H. Budzyk - Teatr im. S. I. Witkiewicza w Zakopanem

"Lalki" to osnuta mgiełką tajemnicy opowieść o życiu spełnionej kobiety (everyman), która mimo dóbr doczesnych i niezwykle wysokiej pozycji społecznej, zdaje się być całkowicie zagubiona.

Sztuka ma na celu ukazanie jej wewnętrznych potyczek, zmagania się z własnymi słabościami, lękami. Trzy kobiety, poprzez swą niezwykłą grę aktorską, wprowadzają nas niejako w głąb duszy jednej z nich. Poprzez wnikliwe studium postaci ukazana nam zostaje "złamana" przez nieustanny stres, zagubiona w nadmiarze przeżyć i łatwo dostępnych "wrażeń" kobieta.

Widz ma wrażenie zakradania się do świadomości bohaterki i bycia świadkiem jej wewnętrznych zmagań z samą sobą. Temat tak bezpośrednio dotyczący psychologii człowieka w moim spektaklu realizowany jest ściśle poprzez formę.

Idąc za głosem Tadeusza Kantora, Józefa Szajny czy samego Witkacego, których schedy są dla mnie ważnym drogowskazem, to właśnie dzięki działaniom czysto formalnym (m.in. w plastyce, ruchu czy artykulacji) daję widzowi szansę na wzbudzenie u siebie odczuć głębokich, sięgających do podświadomości - dlatego czasem trudnych do nazwania.

Szymon H. Budzyk
Materiały Teatru
13 stycznia 2011

Książka tygodnia

Alef
Państwowy Instytut Wydawniczy
Jorge Luis Borges

Trailer tygodnia