O spektaklu ...

"Piękność dnia" - reż. Andrzej Sadowski - Scena Polska Teatru Cieszyńskiego w Cieszynie

Trzy pokolenia kobiet i trzy różne spojrzenia na wartość kobiecego piękna. Sztuka o ubóstwie myślowym współczesnej kultury, której reprezentantką, czy raczej ofiarą jest Wiola, młoda mieszkanka prowincjonalnego miasta, która poddaje się operacjom plastycznym podczas telewizyjnego show.

Rodzina bohaterki dopiero teraz, po metamorfozie i medialnym sukcesie, zacznie ją „kochać”. Wiola ma jedną siostrę, od zawsze bardziej przebojową i uchodzącą za piękniejszą od niej – Jolkę. Mimo zewnętrznego piękna, Wiola ciągle nie umie pokochać i zaakceptować siebie. Decyduje się na operacje plastyczne twarzy, żeby się dowartościować, ale jej samoocena jedynie spada. Wiola jak większość kobiet ocenia swoją wartość po walorach estetycznych swojego ciała. Jednak postrzegając siebie przez pryzmat kompleksów, których przyczyn można doszukiwać się w czasach dzieciństwa ubogiego w akceptację i miłość rodziców, ma siebie za nieatrakcyjną. Z tego błędnego koła mógłby wyrwać ją ktoś, w kim Wiola zobaczy siebie na nowo i pokocha. Jednak wtedy uzależni swoją wartość od drugiego człowieka. Kiedy zacznie wychodzić wieczorami i coraz częściej pić, spotka w barze własnego ojca, który dawno temu opuścił rodzinę, a teraz, nie poznając córki, robi jej niedwuznaczną propozycję.

Wiola wybiera drogę na skróty do osiągnięcia "ideału piękna". Jej przemiana staje się katalizatorem głęboko skrywanych uczuć i relacji: poczynając od Jolki, która zawsze była zazdrosna o siostrę, przez kryzys Matki, niegdyś Miss Regionu, która poświęciła swoje życie córkom i po porzuceniu przez męża została „kopnięta w kąt i pusta jak walizka”, aż do zupełnie nowych uczuć, których doświadcza Babka, gdy się szczęśliwie zakocha…

Sztuka Iwony Kusiak zbudowana jest w konwencji filmowych stop-klatek, zaskakuje dynamiką dramaturgii, żywym dialogiem oraz interesującym rozwiązaniem scenograficznym.

oprac. mo
Materiały Wydawnictwa
25 czerwca 2011

Książka tygodnia

Carroll, Baum, Barrie. (Mito)biografie i (mikro)historie
Wydawnictwo Universitas
Maciej Skowera

Trailer tygodnia

14. Międzynarodowy Fes...
14 Międzynarodowy Festiwal Teatrów La...