O spektaklu...

"Mur" - reż. Maciej Wojtyszko - Teatr Żydowski w Warszawie

We wtorek 3 kwietnia na Małej Scenie Teatru Żydowskiego wystawiony zostanie spektakl pt. "Mur", opowiadający o życiu Ireny Sendlerowej - matki i opiekunki setek uratowanych dzieci. Dzięki niej te dzieci ocalały, dostały szansę ratunku w dniach Holokaustu. Spektakl o bohaterskiej kobiecie składa się z epizodów, pozwalających zrozumieć ogrom podejmowanego ryzyka. Kobiecie, która przez wiele lat milczała o własnych zasługach, nie czekała na zaszczyty i nagrody.

„Kobiety to lepsi mężczyźni” - prawdziwość tej starej mądrości potwierdza życie Ireny Sendlerowej – matki i opiekunki setek uratowanych dzieci. Dzięki niej ocalały, dostały szansę ratunku w dniach Holokaustu. Irena Sendlerowa współpracowniczka „ŻEGOTY” wyprowadzała je z warszawskiego getta, zaopatrywała w dokumenty, znajdowała dla nich dom, przynosiła nadzieję, o którą było tak trudno. Spektakl o bohaterskiej kobiecie składa się z epizodów, pozwalających zrozumieć ogrom podejmowanego ryzyka.

Śmiercią grozili jej nie tylko niemieccy okupanci, ale także swojscy szmalcownicy i rodzimi faszyści. Mimo zagrożeń pani Irena (pseudonim Jolanta) codziennie wypełniała swą misję. A później przez wiele lat milczała o własnych zasługach, nie czekała na zaszczyty i nagrody. Dziś wraca do nas, by przypomnieć, że „Kto ratuje jedno życie, ratuje cały świat”. A ona przecież uratowała wiele światów, wierząc, że będą lepsze niż ten, zachowany w pamięci.

(-)
Materiały Teatru
30 marca 2012

Książka tygodnia

Pokusa przebaczenia
Oficyna Literacka Noir Sur Blanc
Donna Leon

Trailer tygodnia