O spektaklu...

"Żyd" - reż. Witold Mazurkiewicz - Teatr Rampa w Warszawie

Teatr Rampa zaprasza na kolejną premierę sceny Kameralej. Będzie to tragikomedia "Żyd" Artura Pałygi w reż. Witolda Mazurkiewicza z muzyką Mariusza Bogdanowicza. Akcja spektaklu toczy się w środowisku nauczycielskim.

Dyrektor szkoły w małej miejscowości chce zaprosić z wizytą jej dawnego mieszkańca – Mojżesza Wassersteina, licząc na to, że uda się go namówić na finansowe wsparcie placówki. W pokoju nauczycielskim wybucha gorąca dyskusja, w której przewija się skomplikowana przeszłość polsko-żydowska oraz współczesne stereotypy na temat Żydów, rodzące zabawne dylematy. Jak przywitać Żyda? Czy podać mu rękę czy nie? A może zaintonować pieśń? Ale jaką? Co je Żyd? Czy można serwować Żydowi „karpia po żydowsku”, a może bigos? Czy mówi się „Żyd” czy „Judejczyk”? W czym leży polski problem z „Żydem”? Czy nauczyciele i wychowawcy są gotowi do obiektywnych odpowiedzi na te i inne tego typu pytania?

Mamy nadzieję, że ten kontrowersyjny temat uda się nam przedstawić w atrakcyjnej formie spektaklu teatralnego adresowanego zarówno do indywidualnego widza, jak i zorganizowanych grup szkolnych. Chcielibyśmy, aby nasze przedstawienie zachęciło do dyskusji na temat różnych postaw wyrażających niechęć, uprzedzenie, dyskryminację wśród autorytetów naszych dzieci – Rodziców, Nauczycieli i Wychowawców.

Słowo od Autora:
Przetoczyła się przez Polskę dyskusja o Żydach. W księgarniach, w teatrach, w kinach, w telewizji, na internetowych forach spierano się, co my z nimi, a co oni z nami. Czy to coś zmieniło? Na lepsze, czy na gorsze? Co dziś ludzie mówią? Czy co innego niż przed? Co dziś działoby się w takiej na przykład szkole podstawowej, do której ma przyjechać gość z Ziemi Świętej. Wiedzielibyśmy, co mu podać, czym ugościć, jakich słów unikać? Jakie tematy wyszłyby przy tej okazji? Skąd by wyszły? Spod ziemi? Z szaf? Spod dyrektorskich biurek? Ze szkolnych zadań domowych? Z oficjalnych zebrań? Spod politycznie poprawnej nowomowy? Co kryje się w każdym z nauczycieli uwięzionych w tym pokoju, w szkole, która może/nie może nosić imienia Mosze Wassersztajna (niewłaściwe skreślić) ? Dlaczego nie mogą zeń wyjść? Kim dla każdego z nas jest Żyd? Dla polonistki, anglistki, wuefisty, dyrektora, księdza? Dla nas?   

(-)
Materiały Teatru
8 maja 2012

Książka tygodnia

Amantka z pieprzem
Wydawnictwo Prószyński i S-ka
Grażyna Barszczewska, Grzegorz Ćwiertniewicz

Trailer tygodnia