O spektaklu...

"Eugeniusz Oniegin" - reż. Michał Znaniecki - Opera Krakowska

Inscenizację "Eugeniusza Oniegina" P. Czajkowskiego, której premiera odbyła się 10 grudnia 2010r. na naszej scenie, można było zobaczyć podczas XIX Bydgoskiego Festiwalu Operowego 6 maja br. Zaprezentowały ją dwa zespoły - Opery Krakowskiej i Teatru Wielkiego w Poznaniu (poznańska premiera odbyła się w 2012r.).

W festiwalowym spektaklu partię tytułową kreował Marcin Bronikowski. Wystąpili także soliści znani Państwu z krakowskiej premiery: w partii Tatiany zaśpiewała Ewa Biegas, w roli Leńskiego wystąpił Vasyl Grokholskyi, Łariny – Bożena Zawiślak-Dolny, Gremina – Aleksander Teliga, w partii Triqueta – Imerii Kawsadze, postać Olgi kreowała – Irina Zhytynska, a Filipiewny – Vera Baniewicz. Natomiast partię Kapitana Zareckiego zaśpiewał Jaromir Trafankowski. W bydgoskim przedstawieniu wystąpił także Balet Opery Krakowskiej oraz Orkiestra i Chór Teatru Wielkiego w Poznaniu. Pełna widownia Opery Novej nagrodziła artystów gromkimi brawami.

„Eugeniusz Oniegin” w reżyserii Michała Znanieckiego powstał z inicjatywy Opery Krakowskiej i jest koprodukcją z Teatrem Wielkim w Poznaniu, ABAO w Bilbao i Teatro Argentyno de La Plata. Do krakowskiej realizacji „Eugeniusza Oniegina” zaproszono międzynarodowy skład realizatorów i wykonawców. Scenografia jest autorstwa Luigi Scoglio, a choreografia Diany Theocharidis. Spektakl, który muzycznie przygotował do premiery Łukasz Borowicz, podczas festiwalu poprowadził Evgeny Volynskiy.
Bydgoski Festiwal Operowy to największe tego typu wydarzenie w Polsce, będące przeglądem najciekawszych krajowych i zagranicznych realizacji teatrów muzycznych. Już po raz czwarty w ramach festiwalu gościliśmy na scenie Opery Novej. We wcześniejszych edycjach Opera Krakowska zaprezentowała „Pajace” R. Leoncavallo i „Rycerskość wieśniaczą” P. Mascagniego - dyrygent A. Straszyński (09.05.2002), „Gwałt na Lukrecji” B. Brittena - dyrygent P. Sułkowski (07.05.2004) oraz „Loterię na mężów” K. Szymanowskiego - dyrygent T. Tokarczyk (06.05.2008).

Przypomnijmy, że inscenizacja „Eugeniusza Oniegina” Piotra Czajkowskiego w reżyserii M. Znanieckiego otrzymał prestiżową nagrodę Premios Líricos Teatro Campoamor za najlepszą produkcję premierową roku 2011 w Hiszpanii. Opera Bilbao konkurowała m.in. z Teatrem Real w Madrycie, Liceu w Barcelonie, operami w Walencji i Sewilli.

(-)
Materiały Teatru
9 maja 2012

Książka tygodnia

Trailer tygodnia