O spektaklu...

"Traviata" - reż. Janina Niesobska, Waldemar Zawodziński - Teatr Wielki w Łodzi

Traviata powstała z inspiracji Damą Kameliową Aleksandra Dumasa, powieścią napisaną pod wpływem osobistych doświadczeń autora. Namówiony przez przyjaciela adaptował swą powieść dla potrzeb sceny. Początkowo cenzura nie wyrażała zgody na premierę. W końcu złagodziła swoje sankcje i Verdi, podczas wizyty w Paryżu w 1852 r., zobaczył ją w teatrze.

Od razu uznał, że temat idealnie nadaje się na libretto jego nowej opery. Choć wybrany przez niego librecista, Francesco Piave, złagodził obyczajowy wątek i nadał operze nowy tytuł („traviata" oznacza zbłąkaną), premiera okazała się skandalem, bo ówczesna operowa publiczność nie akceptowała kobiet lekkich obyczajów jako bohaterek scenicznych.

Akcja spektaklu rozgrywa się w Paryżu, gdzie wiedzie swoje lekkie życie piękna kurtyzana Violetta, zakochana w młodym arystokracie Alfredzie Germont. Miłość ta jest solą w oku jego ojca, który żąda od Violetty zerwania z Alfredem hańbiącego ich ród związku. Violetta początkowo sprzeciwia się porzuceniu kochanka, ale wiedząc o swojej śmiertelnej chorobie, poświęca swą miłość i opuszcza Alfreda. Ten, nie znając powodu jej odejścia, pragnie się zemścić; obraża ją publicznie i lży barona Douphala, z którym Violetta pojawia się na balu maskowym u przyjaciółki Flory. Germont wyzywa też barona na pojedynek, rani go a sam ucieka za granicę. Violetta opuszcza paryskie salony i pozbawiona przyjaciół, w samotności, zmaga się z nieuleczalną chorobą.

W końcu ojciec Alfreda wyznaje prawdę synowi, który odnajduje ją i błaga o przebaczenie...

(-)
Materiał Opery
18 kwietnia 2013

Książka tygodnia

Aurora. Nagroda Dramaturgiczna Miasta Bydgoszczy. Sztuki finałowe 2024
Teatr Polski w Bydgoszczy
red. Davit Gabunia, Julia Holewińska, Agnieszka Piotrowska

Trailer tygodnia