O spektaklu...

"Śpiąca królewna" - reż. Aleksander Maksymiak - Teatr Lalek Banialuka, Bielsko-Biała

Śpiąca Królewna to baśń doskonale wszystkim znana. Opowieść o królewnie, która za sprawą klątwy mściwej czarownicy zapada w stuletni sen, towarzyszy dzieciom od pokoleń. Na scenie Banialuki zobaczymy ją w nowej interpretacji Aleksandra Maksymiaka

Przedstawienie adresowane jest do młodszych dzieci. Bohaterką jest Królewna Wstążeczka, którą rodzice – Królowa Wełenka i Król Naparstek – kochają bezgranicznie. Ich dzieje poznajemy dzięki Babci, która rozpieszcza swoje wnuki tysiącami bajek. Nie traci przy tym czasu, bo wszystkie zabawne i ciekawe historie powstają podczas pracowitego dziergania na drutach.

Dlatego bajkowy świat wykreowany jest ze wszystkiego, co Babcię otacza. Motki wełny, haftowane chusty, kłębki nici, nożyce i naparstki w zaczarowany sposób ożywają, zamieniając się w zabawny, bajecznie kolorowy korowód postaci, który z pewnością urzeknie wyobraźnię małych widzów. A kiedy na scenie obok królewskiej rodziny pojawią się tacy bohaterowie jak Królowa Mrówek, Królowa Pszczół, Wodnik, Szerszeń i Szczur Euzebiusz stanie się jasne, że jest to bajka pełna niespodzianek.

Śpiąca Królewna jest przedstawieniem zrealizowanym w rzadko obecnie spotykanej konwencji tradycyjnego teatru lalkowego. Świat sceniczny tworzą wyłącznie lalki w dwóch planach: kukieł i marionetek. Oglądamy więc widowisko bardzo plastyczne, pełne barwnych, pomysłowych postaci, lalek i rekwizytów odwołujących się do dziecięcej wrażliwości.

Całość ilustruje muzyka wybitnego, polskiego kompozytora Zbigniewa Karneckiego.

Anita Pala
Materiały Teatru
20 listopada 2009

Książka tygodnia

Zero zahamowań
Wydawnictwo: Agora
Michał Rusinek

Trailer tygodnia

8. Festiwal Teatru Ukr...
Nadiia Moroz-Olshanska
Sztuka jest niezbędną częścią życia...