O spektaklu...

"Śpiąca królewna" - reż. Aleksander Maksymiak - Teatr Lalek Banialuka, Bielsko-Biała

Śpiąca Królewna to baśń doskonale wszystkim znana. Opowieść o królewnie, która za sprawą klątwy mściwej czarownicy zapada w stuletni sen, towarzyszy dzieciom od pokoleń. Na scenie Banialuki zobaczymy ją w nowej interpretacji Aleksandra Maksymiaka

Przedstawienie adresowane jest do młodszych dzieci. Bohaterką jest Królewna Wstążeczka, którą rodzice – Królowa Wełenka i Król Naparstek – kochają bezgranicznie. Ich dzieje poznajemy dzięki Babci, która rozpieszcza swoje wnuki tysiącami bajek. Nie traci przy tym czasu, bo wszystkie zabawne i ciekawe historie powstają podczas pracowitego dziergania na drutach.

Dlatego bajkowy świat wykreowany jest ze wszystkiego, co Babcię otacza. Motki wełny, haftowane chusty, kłębki nici, nożyce i naparstki w zaczarowany sposób ożywają, zamieniając się w zabawny, bajecznie kolorowy korowód postaci, który z pewnością urzeknie wyobraźnię małych widzów. A kiedy na scenie obok królewskiej rodziny pojawią się tacy bohaterowie jak Królowa Mrówek, Królowa Pszczół, Wodnik, Szerszeń i Szczur Euzebiusz stanie się jasne, że jest to bajka pełna niespodzianek.

Śpiąca Królewna jest przedstawieniem zrealizowanym w rzadko obecnie spotykanej konwencji tradycyjnego teatru lalkowego. Świat sceniczny tworzą wyłącznie lalki w dwóch planach: kukieł i marionetek. Oglądamy więc widowisko bardzo plastyczne, pełne barwnych, pomysłowych postaci, lalek i rekwizytów odwołujących się do dziecięcej wrażliwości.

Całość ilustruje muzyka wybitnego, polskiego kompozytora Zbigniewa Karneckiego.

Anita Pala
Materiały Teatru
20 listopada 2009

Książka tygodnia

Kto ukradł jutro?
Wydawnictwo ALBUS
Olga Ptak

Trailer tygodnia