O spektaklu...

"Dziadek do orzechów" - reż. Krystyna Jakóbczyk, Henryk Konwiński - Teatr Ateneum K-ce

Znana z książkowej lektury, a także z baletowej wersji z muzyką Piotra Czajkowskiego historia, rozgrywa się w wigilijny wieczór

Główna bohaterka, Klara, dostrzega pod choinką Dziadka do orzechów. Jest przekonana, że mimo niepięknego oblicza, musi on mieć dobre serce. Odtąd będzie go chronić i wspierać w kolejnych przygodach, między innymi w starciu z groźnym siedmiogłowym Królem Myszy!

Baśniowa opowieść Ojca Chrzestnego o księżniczce Pirlipacie, Mysibabie i orzechu Krakatuku wyjaśnia, dlaczego wszystkie dziadki do orzechów są takie brzydkie, Klarę natomiast utwierdza w przekonaniu, że jej podopieczny jest na pewno zaczarowanym młodzieńcem. Ojciec Chrzestny śmieje się z naiwności małej dziewczynki, ale równocześnie radzi, by była odważna, wytrwała i wierna. Tajemnica rozwiązuje się dopiero po sześciu latach, również w dzień Wigilii; Klara jest już prawie dorosła, a jej ukochany Dziadek okazuje się być ... To jednak zdradzimy widzom dopiero podczas spektaklu.

Akcja utworu Hoffmanna umieszczona została w I połowie XIX wieku w mieszczańskim domu pana radcy. Realistyczny salon szybko jednak staje się przestrzenią pełną magii, niespodziewanych zdarzeń i scen pełnych napięcia. Dialogi przeplatają się tu z sekwencjami muzyczno-choreograficznymi, a pełna urody warstwa plastyczna kryje w sobie wiele niespodzianek.

Renata Chudecka
Materiały Teatru
19 grudnia 2009

Książka tygodnia

Trailer tygodnia