O spektaklu...

"Dziadek do orzechów" - reż. Krystyna Jakóbczyk, Henryk Konwiński - Teatr Ateneum K-ce

Znana z książkowej lektury, a także z baletowej wersji z muzyką Piotra Czajkowskiego historia, rozgrywa się w wigilijny wieczór

Główna bohaterka, Klara, dostrzega pod choinką Dziadka do orzechów. Jest przekonana, że mimo niepięknego oblicza, musi on mieć dobre serce. Odtąd będzie go chronić i wspierać w kolejnych przygodach, między innymi w starciu z groźnym siedmiogłowym Królem Myszy!

Baśniowa opowieść Ojca Chrzestnego o księżniczce Pirlipacie, Mysibabie i orzechu Krakatuku wyjaśnia, dlaczego wszystkie dziadki do orzechów są takie brzydkie, Klarę natomiast utwierdza w przekonaniu, że jej podopieczny jest na pewno zaczarowanym młodzieńcem. Ojciec Chrzestny śmieje się z naiwności małej dziewczynki, ale równocześnie radzi, by była odważna, wytrwała i wierna. Tajemnica rozwiązuje się dopiero po sześciu latach, również w dzień Wigilii; Klara jest już prawie dorosła, a jej ukochany Dziadek okazuje się być ... To jednak zdradzimy widzom dopiero podczas spektaklu.

Akcja utworu Hoffmanna umieszczona została w I połowie XIX wieku w mieszczańskim domu pana radcy. Realistyczny salon szybko jednak staje się przestrzenią pełną magii, niespodziewanych zdarzeń i scen pełnych napięcia. Dialogi przeplatają się tu z sekwencjami muzyczno-choreograficznymi, a pełna urody warstwa plastyczna kryje w sobie wiele niespodzianek.

Renata Chudecka
Materiały Teatru
19 grudnia 2009

Książka tygodnia

Wpadnij, to pogadamy...
Wydawnictwo Universitas
Krzysztof Orzechowski, Łukasz Maciejewski

Trailer tygodnia

Roxana Songs
Krystian Lada
Lada wybrał na miejsce nagrania „Roxa...