O teatrze publicznym

Konferencja "O teatrze. W 250 rocznicę teatru publicznego w Polsce"

Z inicjatywy Forum Dyrektorów Teatrów Województw Śląskiego, w Teatrze Rozrywki odbędzie się sesja z udziałem dyrektorów wszystkich publicznych teatrów województwa śląskiego, na którą zaproszeni zostali (i zaproszenie przyjęli) Marszałek i Wicemarszałkowie Województwa Śląskiego. Spodziewamy się, że władze wszystkich miast województwa, w których działają teatry wezmą udział w sesji.

Rok 2015 obchodzony jest, jako rok 250-lecia polskiego teatru publicznego. Narodził się on w 1765 r., wraz z powołaniem przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego Teatru Narodowego. Był to ważny moment w budowie mecenatu państwa nad powszechnie dostępną kulturą, a zarazem niepodważalne świadectwo udziału Polski w procesie kształtowania nowoczesnej, demokratycznej Europy. Dziś bezpośrednimi spadkobiercami ówczesnego Teatru Narodowego są Teatr Narodowy w Warszawie, Teatr Wielki - Opera Narodowa, Narodowy Stary Teatr w Krakowie oraz sieć ponad stu teatrów - instytucji artystycznych - dotowanych obecnie ze środków publicznych.

Celem spotkania jest zwrócenie uwagi na skalę i znaczenie publicznego mecenatu nad kulturą w Polsce, poprzez wspieranie działań o charakterze artystycznym, edukacyjnym, naukowym, popularyzacyjnym i wydawniczym, korespondujących z tradycją i osiągnięciami polskiego teatru oraz poszerzających jego oddziaływanie. Jaka jest dzisiaj rola teatru, jakim wyzwaniom przyszło mu sprostać, co może oferować, jaka jest jego kondycja w naszym regionie? Spróbujemy podjąć te wątki, mając świadomość fragmentaryczności odpowiedzi, ale z nadzieją na jej dopełnianie teatralną praktyką, teoretyczną refleksją i dialogiem z władzami samorządowymi - organizatorami teatrów.

Program konferencji:

10:30 Rejestracja uczestników

11:00 "Superbohaterowie" - zdarzenie teatralne w wykonaniu studentów IV roku Wydziału Teatru Tańca w Bytomiu (wydział krakowskiej PWST), reż. Błażej Peszek

11:30 Powitanie

11:40 O teatrze (i nie tylko) rozmawiają literaturoznawca, socjolog, ekonomista i krytyk teatralny: dr hab. prof. UŚ Ryszard Koziołek, dr Łukasz Trembaczowski, dr Krzysztof Wrana i Maciej Nowak

12:40 Przerwa

13:00 Ile państwa w teatrze? - Dorota Buchwald (Instytut Teatralny Warszawa)

13:20 Ile teatru w państwie? - Instytut Teatralny Warszawa

13:40 Teatr w województwie Śląskiem - dr Ewa Dąbek-Derda

14:00 Teatr w liczbach - dr Łucja Ginko

14:20 Prezentacja afisza teatralnego (www.doteatru.pl) - Aleksandra Czapla-Oslislo

14:35 Zakończenie, poczęstunek

Konferencję organizują teatry publiczne województwa zrzeszone w Forum: Teatr Rozrywki w Chorzowie, Teatr Śląski w Katowicach (główni organizatorzy) oraz: Śląski Teatr Lalki i Aktora "Ateneum" w Katowicach, Teatr Lalek "Banialuka" w Bielsku Białej, Teatr Dzieci Zagłębia w Będzinie, Teatr Polski w Bielsku Białej, Opera Śląska w Bytomiu, Bytomski Teatr Tańca i Ruchu ROZBRAK, Teatr im. Adama Mickiewicza w Częstochowie, Gliwicki Teatr Muzyczny, Teatr Zagłębia w Sosnowcu, Teatr Mały w Tychach i Teatr Nowy w Zabrzu.
Konferencję patronatem objął Marszałek Województwa Śląskiego Wojciech Saługa.

(-)
Materiał organizatora
14 kwietnia 2015

Książka tygodnia

Alef
Państwowy Instytut Wydawniczy
Jorge Luis Borges

Trailer tygodnia