Obce ciało

"Plastiki" - reż. Grzegorz Wiśniewski - Teatr J. Słowackiego w Krakowie

8 grudnia br. na Dużej Scenie Teatru im. Juliusza Słowackiego odbędzie się polska prapremiera "Plastików" Mariusa von Mayenburga, współczesnego niemieckiego dramatopisarza. Reżyserem Plastików jest Grzegorz Wiśniewski powracający po wielu latach na deski Teatru. Premiera 8 grudnia będzie wyjątkowa, gdyż otworzy 9. Międzynarodowy Festiwal Teatralny Boska Komedia.

Plastiki w reżyserii Grzegorza Wiśniewskiego – pierwsza premiera sezonu 2016/2017 w Teatrze im. Juliusza Słowackiego.

Dramaty Mayenburga są mocne, zaangażowane, a jednocześnie inteligentnie zabawne, stanowią ważny punkt do artystycznej dyskusji o otaczającym nas świecie. W Polsce wystawiane były jego sztuki Ogień w głowie, Brzydal, Kamień i Męczennicy. Grzegorz Wiśniewski to z kolei specjalista od budowania na scenie gęstych, złożonych psychologicznie i dialogujących z naszą rzeczywistością światów, w dramacie Mayenburga znalazł swoje ulubione wątki. Niemiecka rodzina z klasy średniej: Martin - zagubiony życiowo lekarz internista, jego żona Ulrike, niespełniona artystka i osobista asystentka ekscentrycznego, bardzo modnego i pogrążonego akurat w depresji artysty – Serge'a Haulupy, ich syn Vincent przechodzący okres dojrzewania nastolatek, który ogląda i poznaje współczesny świat poprzez obiektyw kamery.

Przytłoczona nawałem pracy i nieradząca sobie z codziennymi obowiązkami rodzina zatrudnia pomoc domową – prostą, szczerą i twardo stąpającą po ziemi Jessikę Schmitt. Jej pojawienie się sprawia, że zastane relacje, układy i sojusze zaczynają się chwiać, a może nawet całkowicie zawalać. Jest ona zapalnikiem uśpionych konfliktów, obcym ciałem, które wymusza ruch i zmianę perspektywy, a jednocześnie wybawicielką z sytuacji pozornie bez wyjścia.

Mayenburg sprawnie, ostro i dowcipnie bada nasz dzisiejszy świat. Nakłuwa to co puste, obdarza ciepłem to, co słabe i odrzucone, ale też punktuje to co zepsute, sztuczne i zakłamane. Zabiera też głos na temat współczesnej sztuki i tworzących ją artystów. Nie boi się jej krytykować i wyśmiewać, jednocześnie szukając tego, co w niej ważne, wartościowe i kruche. Plastiki to lustro przystawione naszemu światu. Lustro wciągające i efektowne. Takie, w które nie chce się patrzeć i od którego nie można się oderwać.

W rolach głównych wystąpią aktorzy Teatru im. Juliusza Słowackiego: Dominika Bednarczyk, Marta Waldera, Grzegorz Łukawski, Jerzy Światłoń i Krzysztof Piątkowski.

(-)
Materiał Teatru
2 grudnia 2016

Książka tygodnia

Wybór opowiadań
Świat Książki
Edgar Allan Poe

Trailer tygodnia

Zielona granica
Agnieszka Holland
Po przeprowadzce na Podlasie psycholo...