Obchody 200-lecia Szkoły Dramatycznej

Akademia Teatralna im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie

Przedstawienia teatralne, festyn na dziedzińcu warszawskiej Akademii Teatralnej i występy jej znanych absolwentów zaplanowano w ramach obchodów 200. rocznicy utworzenia pierwszej w Polsce Szkoły Dramatycznej. Jej działalność zainaugurowano 4 czerwca 1811 roku w Warszawie

Organizatorem obchodów 200. rocznicy założenia Szkoły Dramatycznej jest warszawska Akademia Teatralna im. Aleksandra Zelwerowicza - spadkobierczyni pierwszej w Polsce szkoły kształcącej aktorów i śpiewaków. Uroczyste obchody odbędą się w siedzibie uczelni i Teatru Collegium Nobilium przy ulicy Miodowej w Warszawie. 

W sobotę 4 czerwca - w dzień rocznicy - odbędzie się m.in. koncert absolwentów Akademii Teatralnej. Na scenie wystąpią m.in. Ignacy Gogolewski, Jerzy Połomski, Marian Kociniak, Bogdan Łazuka, Marian Opania, Stanisława Celińska, Wiktor Zborowski, Krystyna Janda, Piotr Machalica, Maciej Zakościelny i Natalia Sikora.

Tego dnia w murach i na dziedzińcu Collegium Nobilium zaplanowano także zwiedzanie budynku Collegium Nobilium z przewodnikiem, prezentację serialu "Akademia okiem studenta" zrealizowanego przez studentów uczelni i spektaklu lalek dla najmłodszych pt. "Guzik" oraz mecz piłkarski studentów akademii, podczas którego drużyna przebrana za krakowiaków zmierzy się z góralami.

W programie obchodów znajduje się prezentacja dwutomowej pracy prof. Barbary Osterloff o Aleksandrze Zelwerowiczu.

Po południu wystawione zostaną trzy przedstawienia Akademii Teatralnej Collegium Nobilium. Będą to: "Panny z Wilka" w reżyserii Mai Komorowskiej, "Mapa" Andrzeja Strzeleckiego i "Bracia Karamazow" Jarosława Gajewskiego.

Obchody zainauguruje w sobotnie południe 4 czerwca odsłonięcie rzeźby upamiętniającej Zbigniewa Zapasiewicza oraz wręczenie odznaczeń państwowych i resortowych dla pedagogów i pracowników akademii.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny.

Założycielem i jednym z pedagogów warszawskiej Szkoły Dramatycznej był Wojciech Bogusławski, dyrektor Teatru Narodowego - przypomniała na czwartkowej konferencji w Warszawie prof. dr hab. Anna Kuligowska-Korzeniewska. Ojciec polskiej sceny teatralnej, który przed powstaniem Szkoły Dramatycznej udzielał lekcji gry aktorskiej we własnym mieszkaniu, w 1810 roku zwrócił się z prośbą do władz Księstwa Warszawskiego o utworzenie szkoły dla aktorów i śpiewaków Teatru Narodowego. Szkołę umiejscowiono w dotychczasowej siedzibie zakonu pijarów - budynku Collegium Nobilium przy ulicy Miodowej w Warszawie, w którym obecnie znajduje się Akademia Teatralna im. Aleksandra Zelwerowicza.

Z okazji 200-lecia Szkoły Dramatycznej zaplanowano też konferencję naukową, która odbędzie się w sobotę 28 maja w siedzibie Akademii Teatralnej w Warszawie. - Tą konferencją chcemy złożyć hołd Bogusławskiemu, który swoją działalnością znacząco podniósł rangę zawodu aktora - zaznaczyła Kuligowska-Korzeniewska. Jak podkreśliła, przed założeniem szkoły podjęcie zawodu aktora przez młodzieńca z dobrego domu było społeczną degradacją.

Obok referatów i debat poświęconych historii polskiej sceny teatralnej, uczestnicy konferencji podejmą dyskusję na temat warsztatu współczesnego aktora. Do udziału w spotkaniu zaproszono m.in.: Grzegorza Jarzynę, Andrzeja Wajdę, Krzysztofa Zanussiego, Krzysztofa Majchrzaka, Tomasza Rodowicza, Krzysztofa Warlikowskiego i Jerzego Stuhra.

(-)
PAP
27 maja 2011

Książka tygodnia

Niebieska Księga z Nebo
Wydawnictwo Pauza w Warszawie
Manon Steffan Ros

Trailer tygodnia

Napój miłosny
Jitka Stokalska
Opera na Zamku w Szczecinie zaprasza ...