Obchody Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu

Fundacja Shalom

27 stycznia o godzinie 17.30 przy Pomniku Bohaterów Getta w Warszawie rozpoczną się uroczystości związane z IX Międzynarodowym Dniem Pamięci o Ofiarach Holokaustu, pod Honorowym Patronatem Prezydent m. st. Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz. Przedstawiciele władz państwowych oraz organizacji społecznych i religijnych, a także harcerze wspólnie z Fundacją Shalom i mieszkańcami Warszawy złożą wieńce pod pomnikiem, aby wspólną pamięcią objąć wszystkie ofiary Zagłady. W modlitwie ekumenicznej za tych, którzy odeszli połączą się przedstawiciele różnych wyznań i kościołów. Na uroczystości zaprasza Fundacja Shalom. Współorganizatorami obchodów są: Miasto Stołeczne Warszawa, Stołeczna Estrada, Muzeum Historii Żydów Polskich oraz Tramwaje Warszawskie.

Światło Pamięci

27 stycznia będziemy przywoływać cienie pomordowanych w gettach i obozach, symbolem pamięci będzie zapalona świeca. „Zwracamy się do wszystkich, aby tego dnia o godzinie 18:00 przywołali pamięć o ofiarach Zagłady stawiając w oknie zapaloną świecę – apeluje Gołda Tencer. – Niczym gorejąca świeca musi płonąć w nas pamięć o tych, którzy tak bardzo cierpieli. Obowiązkiem każdego jest troszczyć się, aby światło pamięci nigdy nie zgasło w naszej świadomości."

Akcja ma charakter ogólnopolski. Fundacja wystąpiła do władz kościelnych oraz szkół w całej Polsce z apelem o jej rozpropagowanie. Władze Kościoła Katolickiego oraz innych wyznań wyraziły swe poparcie i nawołują wiernych do przyłączenia się do akcji. Zapraszamy wszystkich do włączenia się w upamiętnienie Ofiar Holokaustu 27 stycznia o godz. 18.00 poprzez zapalenie świecy w oknie.

Światło Pamięci można także zapalić w Internecie korzystając z portalu społecznościowego Facebook. Wystarczy z profilu Fundacji Shalom http://www.facebook.com/fundacja.shalom pobrać zdjęcie przedstawiające zapaloną świecę w oknie i zamieścić na swojej tablicy.

W hołdzie tym, którzy odeszli

Warszawskie obchody IX Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu rozpoczną się przy Pomniku Bohaterów Getta o godz. 17.30. Przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, ambasad, organizacji społecznych i wyznaniowych złożą wieńce pod pomnikiem. Wsparcie i udział Kościoła Katolickiego oraz innych wspólnot wyznaniowych w IX Międzynarodowym Dniu Pamięci o Ofiarach Holokaustu będzie bardzo ważnym akcentem podkreślającym duchowy, ekumeniczny wymiar tego wydarzenia. Przedstawiciele różnych wyznań i kościołów odmówią modlitwę ekumeniczną za tych, którzy odeszli. W trakcie uroczystości odbędzie się również Apel Pamięci, podczas którego każdy z nas będzie mógł odczytać imiona Ofiar Holokaustu, także swoich Bliskich. Przedstawiciele Fundacji Shalom zapraszają wszystkich do wzięcia udziału w tej podniosłej uroczystości.

Po uroczystości Muzeum Historii Żydów Polskich zaprasza na koncert „Kołysanki na wieczny sen" w wykonaniu Leny Piękniewskiej i kwartetu jazzowego".

Tramwaj

27 stycznia br. w godz. 12.00 – 18.00, na ulice Warszawy wyjedzie oznaczony Gwiazdą Dawida zabytkowy tramwaj. Pusty pojazd będzie symbolizować tramwaj kursujący
w getcie warszawskim. Ma on przypomnieć mieszkańcom stolicy o żydowskich sąsiadach, którzy zginęli w obozach zagłady i w gettach. Tramwaj przejedzie trasą Plac Narutowicza – Nowowiejska – Marszałkowska – Andersa – Stawki – Jana Pawła II – Popiełuszki – Pętla Potocka – Popiełuszki – Arkadia – Okopowa – Towarowa – Plac Zawiszy – Narutowicza.

Organizator: Fundacja Shalom, Tel. 22 620 30 36/37, www.shalom.org.pl, shalom@shalom.org.pl

Plac Grzybowski 12/16, 00–104 Warszawa

tel.:+48 (22) 620 30 36, 620 30 37

fax:+ 48 (22) 620 05 59

www.shalom.org.pl

(-)
Materiał Organizatora
25 stycznia 2014

Książka tygodnia

Pokusa przebaczenia
Oficyna Literacka Noir Sur Blanc
Donna Leon

Trailer tygodnia

700. Krakowski Salon P...
Anna Dymna
W najbliższą niedzielę 23 stycznia, j...