Obrazy w ruchu

18. Międzynarodowa Konferencja Tańca Współczesnego i Festiwal Sztuki Tanecznej

Czwartkowy wieczór zbliżającej się ku końcowi Konferencji Tańca w Bytomiu należał do dwóch grup: T.H.E. Company z Singapuru oraz choreografa Joe Altera z USA

Kuik Swee Boon, choreograf T.H.E. Company skupił się na ukazaniu poprze taneczne etiudy relacji na linii człowiek - człowiek, człowiek - natura, człowiek – emocje. Spektakl bogaty w układy choreograficzne był chłodny pod względem scenograficznym: artyści odziani w szare kostiumy, tańczyli na białym podeście, zaś za scenografię służyły im nisko zwisające, srebrne lampy. Występ singapurskich tancerzy uświadomił – wydaje mi się – różnice w tańcu współczesnym pomiędzy nacjami wschodnimi a zachodnimi.  

Drugą prezentacją był solowy występ jednej z tancerek w choreografii zaproponowanej przez uznanego choreografa, bywalca Festiwalu, Joe Altera. „One Half” to krótka, ale pełna emocji etiuda, w której niekoniecznie należy dopatrywać się fabuły. Świetna choreografia pozwala zaprezentować artystce swój świetnie dopracowany warsztat taneczny. Naszą uwagę skupiają również sposoby wykorzystania światła płynącego z reflektorów – pole gry tancerki wyznaczają jasne okręgi, co sprawia estetycznie dobre wrażenie. Równie mocno nastój występu buduje rewelacyjna, uspokajająca muzyka. Całość tworzy tym samym efektowną wypowiedź artystyczną zagranicznego duetu. 

T.H.E. Company (Singapur) Water Bloom
Joe Alter (USA) One Half

Marta Odziomek
Dziennik Teatralny Katowice
11 lipca 2011

Książka tygodnia

Wpadnij, to pogadamy...
Wydawnictwo Universitas
Krzysztof Orzechowski, Łukasz Maciejewski

Trailer tygodnia

Roxana Songs
Krystian Lada
Lada wybrał na miejsce nagrania „Roxa...