Obsypani nagrodami

"Pierogi" - reż. Janusz Janiszewski - Teatr UHURU Gryfino

Furorę robił w minionych miesiącach spektakl "Pierogi" gryfińskiego Teatru Uhuru. Zaprezentowany został prawie sześćdziesiąt razy, co jak na teatr amatorski jest liczbą niebagatelną. W roku 2010 przyniósł ich twórcom i teatrowi prestiżowe nagrody ogólnopolskie

Na XXXI Biesiadzie Teatralnej w Horyńcu Zdroju "Pierogi" otrzymały Grand Prix ("Złoty Róg Myśliwski Króla Jana") oraz nagrodę publiczności. Wyróżniane były również na ogólnopolskich przeglądach, festiwalach i konkursach w Ostrowie Wielkopolskim, Żninie (dwie nagrody, w tym publiczności), Gdańsku (nagroda aktorska dla Łukasza Ziemskiego) i Wrocławiu (trzy nagrody, w tym za reżyserię dla Janusza Janiszewskiego i aktorska dla Łukasza Ziemskiego).

Spektakl "Pierogi", którego premiera była półtora roku temu, zdobył więc w sumie dziewięć nagród Grand Prix oraz dziewięć innych nagród i wyróżnień w całej Polsce. Prezentowany był nadto w Warszawie, Lublinie, Olsztynie, Pułtusku, Ostrołęce, Łodzi, Zbąszyniu, Puławach, Łomży, Łańcucie, Poznaniu i w różnych ośrodkach Zachodniopomorskiego, m.in. w Baniach, Białogardzie, Chojnie, Kołobrzegu, Szczecinie i Świnoujściu.

Teatr Uhuru - co bardzo ważne - otrzymał też wyróżnienie "Wodnik 2010" przyznawane przez burmistrza Gryfina za promocję miasta i gminy. Janusz Janiszewski, założyciel i reżyser teatru, został uhonorowany przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego brązowym medalem Zasłużony Kulturze "Gloria Artis".

W 2010 roku teatr uczestniczył w międzynarodowych projektach i warsztatach teatralnych, m.in. w Festiwalu Teatrów Szkolnych Brandenburgii (grupa młodsza teatru) oraz w niemiecko-polskich warsztatach teatralnych "Lis Przechera - Pięć spotkań dzikich zwierząt" w Schloss Trebnitz i Kostrzynie. Młodsi aktorzy Uhuru wzięli też udział w polsko-niemiecko-francuskich warsztatach teatralnych w Genshagen i realizacji spektaklu "Dobry Bóg z Manhattanu" według Ingeborg Bachmann, a grupa starsza - w polsko-niemieckich spotkaniach teatralnych w Stolzenhagen (Ponderosa Tanzland Festival) i w Międzynarodowym Festiwalu Artystycznym FAMA 2010 w Świnoujściu.

(j.j.)
Kurier Szczecinski
29 grudnia 2010

Książka tygodnia

Janusz Warmiński i jego Teatr Ateneum
Teatr Ateneum im. Stefana Jaracza w Warszawie - Wydawnictwo
Aneta Kielak-Dudzik

Trailer tygodnia