Obszar wspólnych europejskich doświadczeń

"Proust - Pamuk - Pamięć" - 600-lecie stosunków dyplomatycznych między Polską i Turcją

"Proust - Pamuk - Pamięć" to projekt realizowany w ramach obchodów 600-lecia nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską i Turcją. Prapremiera odbędzie się 3 czerwca na festiwalu teatralnym w Stambule.

Spektakl składać będzie się z trzech autonomicznych części. Pierwsza to autorska filmowa wizja Krzysztofa Garbaczewskiego, inspirowana 5. tomem "W poszukiwaniu straconego czasu" Prousta (Uwięziona) przefiltrowana przez doświadczenia młodego reżysera i jego aktorów. Opowieść - etiuda filmowa o pamięci, powrotach do mitów dzieciństwa i wspomnień. Część druga to spektakl inspirowany powieścią " Muzeum niewinności" Orhana Pamuka i albumem "Niewinność przedmiotów". Z opolskimi aktorami przygotowuje je turecka reżyser Emre Koyuncuoglu i jej współpracownicy. Będzie to osobista wypowiedź artystyczna sięgająca zarówno do mitów dzieciństwa Pamuka, jak i prywatnych wspomnień. Część trzecia to spotkanie - happening dwóch niezwykłych postaci europejskiego teatru: Emre Koyuncuoglu i Krzysztofa Garbaczewskiego, rozumiane jako spotkanie i zderzenie dwóch kultur, dwóch wizji teatru, dwóch różnych generacji. Dialog o pamięci własnej i pamięci kultury. O tym, co jest ważne dla nas i dla teatru, o tym, co nas różni, a może - paradoksalnie -co nas zbliża w XXI wieku.

Projekt jest teatralną konfrontacją kanonicznego dzieła literatury europejskiej ze współczesną literaturą turecką i zogniskowany zostanie wokół pamięci rozumianej jako kategoria kulturowa, pamięć indywidualna, pamięć odzyskiwana, pamięć jako niezbędny element tożsamości i świadomości. Kategoria pamięci i tożsamości jest tym, co łączy teksty Prousta i Pamuka, postrzegane jako niezwykle ważne teksty kultury. Takie, które staja się również płaszczyzną poszukiwania obszaru wspólnych europejskich doświadczeń, akcentując jednocześnie różnice kulturowe pomiędzy szeroko rozumianą tradycją Zachodu i Wschodu.

(-)
Nowa Trybuna Opolska
23 maja 2014

Książka tygodnia

Niebieska Księga z Nebo
Wydawnictwo Pauza w Warszawie
Manon Steffan Ros

Trailer tygodnia