Obyczaje prowincjonalnego dworu

"Eugeniusz Oniegin" - reż. Wiesław Ochman - Opera Śląska

1 lutego w piątek o godz.18.00 na scenie Opery Śląskiej zaprezentowany zostanie spektakl w reżyserii Wiesława Ochmana – „Eugeniusz Oniegin”. W przedstawieniu – w partii Leńskiego – wystąpi gościnnie Andrzej Lampert!

Premiera „Eugeniusza Oniegina" odbyła się w Operze Śląskiej w czerwcu 2002 r., a dzięki wznowieniu scenicznemu – w maju 2012 r.  - spektakl powrócił na bytomską scenę po kilkuletniej nieobecności.

Utwór przedstawia szeroką panoramę Rosji na przełomie drugiej i trzeciej dekady XIX stulecia. Realizatorzy zapraszają nas do petersburskich i moskiewskich salonów i z niezwykłą precyzją malują obyczaje prowincjonalnego, ziemiańskiego dworu. Piękna i młoda Tatiana poznaje Eugeniusza Oniegina, przyjaciela narzeczonego swojej siostry. Wyznaje uczucia w liście, który wręcza ucieleśnieniu marzeń – jednak Oniegin, pomimo tego, iż dziewczyna zrobiła na nim duże wrażenie, odrzuca jej miłość. Chcąc zniechęcić do siebie Tatianę, na balu urządzonym we dworze adoruje jej siostrę - Olgę. Między przyjaciółmi - Onieginem i Leńskim - dochodzi do kłótni, a w efekcie do pojedynku. Leński ginie, Oniegin wyjeżdża. Po wielu latach na balu w Petersburgu, bohaterowie ponownie się spotykają. Kolejny raz Tatiana robi ogromne wrażenie na Onieginie. Spotkanie po latach uświadamia mu, że zawsze bardzo ją kochał. Jednak Tatiana jest żoną księcia. Wyznaje Onieginowi, że nigdy o nim nie zapomniała, nadal darzy go uczuciem. Czy prośby i błagania poruszą serce Tatiany? Czy przebaczy Onieginowi? Czy też pozostanie wierna mężowi – Księciu Greminowi?

Przepiękne obrazy, urzekająca, pełna liryzmu i namiętności, muzyka, intrygujące zakończenie. To klasyka operowego repertuaru, którą trzeba zobaczyć!

Andrzej Lampert (tenor). Kompozytor, aranżer, autor tekstów, wokalista i współproducent muzyczny zespołu PIN.  Absolwent Wydziału Jazzu i Rozrywki Akademii Muzycznej w Katowicach oraz Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej w Krakowie, debiutował na scenie Opery Śląskiej w partii Alfreda w Traviacie G. Verdiego w lutym 2010 r.  W Operze Śląskiej w Bytomiu Artysta występował również w kilku koncertach m.in.: podczas koncertu Ewy Urygi, koncertu z okazji jubileuszu Bogdana Paprockiego – legendy polskiej sceny operowej oraz koncertu „Muzyczna podróż – od Broadway'u do Hollywood".

(-)
Materiały Teatru
28 stycznia 2013

Książka tygodnia

Ale musicale! Złote stulecie 1918-2018
Wydawnictwo Marginesy
Daniel Wyszogrodzki

Trailer tygodnia