"Oczyszczeni" w Ameryce Pd.

reż. K. Warlikowski - Festiwal Teatralny Santiago a Mil w Chile

Spektakl "Oczyszczeni" w reżyserii Krzysztofa Warlikowskiego zrealizowany w 2001 roku w Teatrze Współczesnym we współpracy z Teatrem Polskim w Poznaniu, TR Warszawa, Hebbel-Theater w Berlinie oraz THEOREM i Europejską Komisją Kultury, od 28 do 30 stycznia 2011 prezentowany będzie w Chile podczas międzynarodowego festiwalu teatralnego Santiago a Mil

Spektakl wywołał burzliwe dyskusje wśród publiczności i liczne polemiki w prasie; dokonał rewolucji w polskim teatrze łamiąc kanony estetyczne i obyczajowe. Od premiery oklaskiwali go widzowie na całym niemal świecie. Jest to jedna z pierwszych w kraju realizacji dramaturgii Kane. Otrzymała m. in. Laur Konrada na VI Festiwalu Sztuki Reżyserskiej "Interpretacje" w Katowicach oraz Nagrodę Francuskiego Związku Krytyków Teatralnych za najwybitniejsze przedstawienie obcojęzyczne w sezonie 2002/2003 we Francji.

Festiwal Santiago a Mil to najważniejsze wydarzenie artystyczne w Chile. Co roku (od 1994) prezentowane są na nim najlepsze spektakle teatrów dramatycznych, muzycznych oraz teatrów tańca z całego świata. W Chile trwa właśnie lato - teatry występują na różnych scenach, a także w plenerze na terenie Santiago oraz w innych regionach kraju. Festiwal organizowany jest przez Fundación Festival Internacional de Teatro a Mil (FITAM). Program kreuje grupa doradców - wybitnych osobowości kultury i obserwatorów życia teatralnego na świecie - pod kierunkiem Carmen Romero i Evelyn Campbell.

"Oczyszczeni" to drugi polski spektakl na festiwalu Santiago a Mil. W 2008 r. gościł tam Teatr Ósmego Dnia ze spektaklem "Arka".

(-)
Materiały Teatru
3 stycznia 2011

Książka tygodnia

Teatr plastycznej metafory. Scenografie Jadwigi Mydlarskiej-Kowal
Muzeum Śląskie
Redakcja: Sylwia Ryś, Elżbieta Spadzińska-Żak

Trailer tygodnia