Od Bema po Hańbę

Musical, komedie i powieść na scenie

Sześć a może siedem premier, musical, komedia, adaptacja powieści - kolejny sezon w Teatrze imienia Stefana Żeromskiego zapowiada się równie ciekawie jak poprzedni.


Pierwsza premierą sezonu 2018/19, już 15 września będzie musical "Bem. Powrót człowieka - armaty", który powstał w koprodukcji z teatrem Syrena i Pożarem w burdelu. Premiera w warszawskiej obsadzie odbyła w się w maju w teatrze Syrena. Dyrektor Michał Kotański jest bardzo ciekawy jak kielecka publiczność przyjmie ten spektakl. - Jest on bardzo dobrze zrobiony, publiczność dobrze się bawi, aktorzy mają bardzo dobry kontakt z widzami. Syrena, teatr rozrywkowy wie jak robić musicale. A to jest połączone w szalony sposób z tym, co robi Pożar w burdelu, jest to lekko kontrowersyjny opis tego, co się wokół nas dzieje. Czasami mocno polityczny, co mnie cieszy, bo wpiszemy się nieco przewrotnie w lOO-lecie niepodległości i nie będzie to martwa i nudna akademia ku czci, ale rozrywkowa zachęta do tego, by się zastanowić w jakim miejscu jesteśmy - mówi dyrektor Kotański.

Miesiąc później, 13 października, teatr zaprosi na komedię.

"Szalone nożyczki", którą wyreżyseruje znany w Kielcach Jerzy Bończak a na scenie pojawią się między innymi Teresa i Mirosław Bielińscy, Jacek Mąka.

Na początku stycznia sztuka, której premiera rozpocznie obchody 140-lecia kieleckiego teatru, będzie to adaptacja "Widnokręgu" Wiesława Myśliwskiego. Reżyseria Michał Kotańskj, a adaptację powieści autora związanego z regionem opracowuje Radosław Paczocha.

Od razu po premierze rozpoczną się próby islandzkiej reżyserki Uny Thorleifsdottir, która przygotuje komedię "Almost equal too". - To taka trochę komedia, ale nie tak lekka jak "Szalone nożyczki" -mówi dyrektor. Będzie o roli pieniądza w życiu człowieka, o tym jak jesteśmy uwikłani ekonomicznie na każdym poziomie. To będzie polska prapremiera, jesteśmy w trakcie tłumaczenia tekstu i myślę, że ten spektakl będzie połączeniem tego, co było w minionym sezonie: zastanawiania się kim jesteśmy z lżejszą formą. Premiera w marcu 2019 roku.

W kwietniu zaplanowano spektakl, który ma powstać w koprodukcji z warszawskim Teatrem Nowym. Tomasz Węgorzewski wyreżyseruje autorską wersję "Psychozy" Hitchcocka - scenariusz napisała Magda Kupryjanowicz. Premiera zaplanowana jest na 13 kwietnia. W maju Franciszek Szuminski przygotuje "Płatonowa" Czechowa lub "Dziką kaczkę" Ibsena. - Jeszcze wahamy się - wyjaśnia dyrektor dodając, że są spore szanse na kolejną premierę tym razem we współpracy z Festiwalem Malta, zależnie od tego jak będą wyglądały finanse.

- Być może uda się wspólnie wystawić "Hańbę" Coetzeego.

Lidia Cichocka
Echo Dnia
11 sierpnia 2018

Książka tygodnia

Trailer tygodnia

Film balkonowy
Paweł Łoziński
Czy każdy może być bohaterem filmu? C...