Od "brzUCHA" po Japonię z dziećmi

"brzUCHO" - reż. Alicja Morawska-Rubczak - Wrocławski Teatr Lalek

Dolnośląskie teatry dla dzieci szykują się do nowego sezonu pełnego premier. Oprócz nich zorganizują także festiwale.

Już najmłodsze, nawet półroczne dzieci mogą chodzić do teatru. I wcale się nie nudzą.

7 września Wrocławski Teatr Lalek zaprosi tzw. najnajów (to widzowie w wieku od pół roku do trzech lat) na premierę spektaklu "brzUCHO". Spektakl nie ma fabuły, nie ma dialogów - to raczej oswajanie dziecka z teatrem i otaczającą je rzeczywistością. "brzUCHO" realizuje Alicja Morawska-Rubczak, specjalistka zajmująca się teatrem dla najnajów.

Wrocławskie Lalki przygotowują w nadchodzącym sezonie aż sześć premier.

19 października planowana jest premiera spektaklu "Co krokodyl jada na obiad...?" na motywach bajek Rudyarda Kiplinga w reżyserii Jarosława Kiliana. Niewątpliwą atrakcją będzie muzyka Joszki Brody.

W listopadzie planowana jest premiera sztuki Julii Holewińskiej "Skarpety i papiloty" o rodzinie lisków w kryzysie, w której mama lisica wraca do pracy zawodowej i w związku z tym trzeba na nowo zorganizować lisie życie rodzinne.

W marcu Jakub Krofta, dyrektor artystyczny Teatru Lalek, zaprosi gimnazjalistów i licealistów na premierę sztuki, której tytułu na razie nie zdradza. Guliwer, znany z "Guliwera w Krainie Olbrzymów", tym razem pod wodzą Roberta Jarosza, wybierze się do Krainy Liliputów, gdzie dotrze w kwietniu. Nie zabraknie także cyklu "Słuchaj!" - teatralnych słuchowisk z muzyką na żywo, prezentowanych w ostatnią niedzielę miesiąca.

W czerwcu przyszłego roku Wrocławski Teatr Lalek zaprosi na drugą edycję Przeglądu Nowego Teatru dla Dzieci i najciekawsze spektakle zrealizowane na polskich scenach.

W Zdrojowym Teatrze Animacji w JeleniejGórze 6 października Agata Kucińska, znakomita wrocławska artystka Teatru Lalek, pokaże prapremierę polską spektaklu "Tylko jeden dzień" według tekstu Martina Baltscheita. To z kolei opowieść o owadzie - jętce, żyjącej tylko jeden dzień. W ładnym przeżyciu tego dnia pomogą jętce przyjaciele z lasu.

Zmarły w czerwcu Petr Nosálek, świetny reżyser teatralnym i aktor z Ostrawy, nie zdążył przygotować planowanej "Królowej śniegu". - Prace były mocno zaawansowane. Chcemy poświęcić spektakl jego pamięci i wystawimy go wiosną - mówi Bogdan Nauka, dyrektor Zdrojowego Teatru Animacji.

Waldemar Wolański z Łodzi przygotuje w JeleniejGórze spektakl prezentujący najmłodszym kulturę japońską. Premiera w drugiej połowie sezonu, czyli wiosną.

Przedstawienie "Doktor Dolittle" w Jeleniej Górze pokaże Libor Stumpf. - Ten czeski reżyser prowadzi własny teatr, animuje lalki marionetki, których używał jeszcze jego dziadek - Bogdan Nauka odsłania fascynujące tajemnice warsztatu.

Zbigniew Prażmowski, pełniący obowiązki dyrektor Teatru Lalki i Aktora w Wałbrzychu, organizuje już wkrótce1. Festiwal Małych Prapremier.

Impreza zacznie się 17 września, potrwa do 21 września. To festiwal prezentujący wyłącznie spektakle prapremierowe teatrów lalkowych, skierowane do publiczności dziecięcej i młodzieżowej.

Wśród nich znajdą się: "Świat Garmanna" Teatru "Baj" w Warszawie, bardzo zabawny, doceniony przez małych wrocławian "Wąż" Wrocławskiego Teatru Lalek, "Bleee" Teatru "Maska" w Rzeszowie, "Tajemnica kina" Miejskiego Teatru Miniatura w Gdańsku, "Lenka" Białostoc-kiego Teatru Lalek, "Nieznośka i kmieć" lalkowej Sceny Fraszka Teatru Powszechnego im. Jana Kochanowskiego w Radomiu.

Dlanajmłodszych, czyli dla najnajów, wrocławski LALE.Teatr zagra wielokrotnie nagradzane "Podłogowo". Organizatorzy nie zapomnieli o nieco starszej młodzieży - to dla nich Teatr "Pinokio" w Łodzi przywiezie "Balladyny i romanse".

Festiwal zacznie się premierą gospodarza: Teatr Lalki i Aktora pokaże "Królestwo Koralowej Rafy". Przedstawienia konkursowe oceniać będzie dorosłejury, które przyzna nagrodym.in. za najlepsze przedsta-wienie, za reżyserię i scenografię. Najmłodsi mają swoje własne zdanie o sztuce teatralnej, które organizatorzy szanują: jury dziecięce też przyzna nagrodę w kategorii "najlepsze przedstawienie".

W listopadzie Martyna Majewska przywiezie wałbrzyskim najnajom spektakl specjalniedla nich. W nowym roku Teatr Lalki i Aktora zaprosi dzieci od trzeciego roku życia na "Trzy świnki".

Małgorzata Matuszewska
POLSKA Gazeta Wrocławska
28 sierpnia 2013

Książka tygodnia

Trailer tygodnia