Od jutra Międzynarodowy Festiwal Lalek

10. Międzynarodowy Festiwal Teatrów Lalek "KATOWICE - DZIECIOM"

34 przedstawienia, przygotowane przez teatry lalkowe z dziesięciu krajów, wypełnią program 10. Międzynarodowego Festiwalu Lalek "Katowice Dzieciom", rozpoczynającego się w piątek w stolicy Górnego Śląska. Do 1 czerwca swoje spektakle zaprezentuje 18 teatrów

Ze względu na jubileuszowy charakter tegorocznego festiwalu, jego organizatorzy zdecydowali się odejść od tradycyjnej formuły, polegającej dotąd na konfrontacji teatru polskiego z lalkarzami wybranego kraju. W tym roku wystąpią laureaci poprzednich dziewięciu konkursów i zespoły z miast partnerskich Katowic. Impreza potrwa jeden dzień dłużej niż w ubiegłych latach. 

Jak podał katowicki magistrat, w tegorocznym konkursie o nagrody prezydenta miasta Piotra Uszoka walczyć będą dwie inscenizacje krajowe i 12 zagranicznych - z Czech, Japonii, Litwy, Niemiec, Słowacji, Węgier i Ukrainy.

Zgodnie z regulaminem, wszystkie spektakle adresowane są do publiczności dziecięcej, jednak w tym roku organizatorzy zadbali o to, by każda grupa wiekowa znalazła w programie festiwalu coś dla siebie. Starsi widzowie zobaczą m.in. refleksyjną litewską "Pozytywkę" i pełną poezji niemiecką opowieść "o Gęsi, Śmierci i tulipanie".

Wszyscy - niezależnie od wieku - mają bawić na familijnym, dynamicznym widowisku ulicznym z Budapesztu. Najmłodsi zobaczą także klasyczne - choć nie zawsze klasycznie zrealizowane - baśnie. Należą do nich m.in. ukraińska wersja "Królowej Śniegu", toruński "Słowik" czy "Królewna Śnieżka" z węgierskiego Peczu.

Do dzieci adresowane są także nowe spektakle jak "Klaunada" z Koszyc, "Poznańskie koziołki" czy "Muubajka" w wykonaniu słowackiego Divadla PIKI - ubiegłorocznego zwycięzcy katowickiego festiwalu. Wśród skierowanych do dzieci sześciu imprez towarzyszących festiwalowi są przedstawienie muzyczne z Hiszpanii i najnowsza premiera gospodarzy - katowickiego teatru lalkowego Ateneum.

Dla dorosłych wystąpią teatry polskie. Katowickie Ateneum przedstawi "Joannę d\'Arc", teatr z Poznania - żartobliwe miniatury Ignacego Nikorowicza o małżeńskich rozterkach, teatr z Warszawy - impresję według Zbigniewa Herberta o samotności i bezwzględności ludzkiej natury.

Atrakcją będzie Jagdish Bhatt z Indii, który zaprezentuje tradycyjny teatr marionetek z rejonu Radżastanu. Indyjski artysta poprowadzi również warsztaty aktorskie, podobnie jak Japończyk, Noriyuki Sawa.

Festiwalowe wydarzenia będą odbywać się na trzech scenach - w teatrze Ateneum, w Galerii oraz w Kinoteatrze Rialto. Będą też występy plenerowe. W sumie odbędą się 34 przestawiania 18 teatrów z 10 krajów. Zaprezentowanych zostanie łącznie 20 tytułów.

(-)
PAP
26 maja 2011

Książka tygodnia

Czescy ekspresjoniści
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Jindřich Chalupecký

Trailer tygodnia