Od „najnajów" po nastolatków

6. Przegląd Nowego Teatru dla Dzieci - Wrocław 28 maja - 1 czerwca 2022.

Od soboty 28 maja do środy 1 czerwca we Wrocławskim Teatr Lalek 6. Przegląd Nowego Teatru dla Dzieci. W programie: 17 przedstawień z Polski i Czech, 29 darmowych warsztatów, spotkania z twórcami, a w sobotę i niedzielę bezpłatne plenerowe widowiska dla widzów w każdym wieku.

Jakie darmowe spektakle plenerowe zobaczą widzowie podczas 6. Przeglądu Nowego Teatru dla Dzieci na Scenie Letniej? Pierwszy z nich to „Kazio Sponge Show. Palec pod budkę!" familijny spektakl, w którym rządzi Kazio - 6-letni gaduła i ważniak. Kazio zaprasza widzów do swojego świata, by wspólnie zmierzyć się z dziecięcymi mitami i problemami. Po co nam wyobraźnia? Jak jej używać? Czy każdy musi być superbohaterem? Dziecięcy pokój skrywa tajemnice, które wspólnie odkryjemy.

„Czarownice objaśniają świat – legendy polskie" w wykonaniu studentów i studentek wrocławskiej filii Akademii Sztuk Teatralnych. Trzy czarownice za pomocą swoich zaklęć przeprowadzają widzów przez niesamowite historie. W tej podróży nie zabraknie ani chwil grozy, ani wspaniałej zabawy. Przedstawienie oparte jest na klasycznych polskich legendach w nowatorskim ujęciu.

Poprzez wprowadzenie postaci odnoszących się do współczesnej muzyki jazzowej klasyczne legendy zostają odczytane na nowo, ujawniając swoją ponadczasowość.

Drugą propozycją studentów i studentek AST jest spektakl „Historia roku", inspirowany baśnią H.Ch. Andersena o tym samym tytule, opowiada o cykliczności pór roku w odniesieniu do etapów życia. Plenerowe widowisko, w którym prezentowane są ogromne, zjawiskowe lalki, a także inne niekonwencjonalne formy teatralne dialogujące z aktorem. Gra światłem, bajeczne lalki i inne efekty wizualne to tylko niektóre elementy tego magicznego widowiska.

Przegląd Nowego Teatru dla Dzieci organizowany jest od 2013 roku i jest przede wszystkim świętem dzieci i młodzieży, a jego główną ideą jest prezentacja najciekawszych spektakli z ostatnich lat. „Nowy teatr" organizatorzy rozumieją jako sięganie przede wszystkim do współczesnej dramaturgii i nowatorskich form inscenizacyjnych. Podczas 6. edycji Przeglądu zaprezentowanych zostanie 14 różnych spektakli z kraju i z zagranicy. W programie znajdują się widowiska dla dzieci we wszystkich grupach wiekowych: od „najnajów" (0-3 lat) po nastolatków. Hasło przewodnie tej edycji to „poszerzenie pola lalki". Organizatorzy chcą zwrócić uwagę na to, jak różnorodny, odważny i otwarty na eksperymenty jest współczesny teatr lalek.

Teatr przygotował także specjalne propozycje dla rodzin z Ukrainy: spektakle i warsztaty z wprowadzeniem lub tłumaczeniem na język ukraiński. W programie Ogrodu Sztuk znalazły się ponadto warsztaty dostosowane do potrzeb osób g/Głuchych.

Pozostało już niewiele wolnych miejsc, bilety (N: 35 zł, U: 32 zł, G: 30 zł) i szczegółowe informacje są dostępne na stronie Przeglądu przeglad.teatrlalek.wroclaw.pl oraz w kasie teatru.

(-)
Materiał organizatora
27 maja 2022

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia