Od piątku w Rzeszowie

7. Festiwal Nowego Teatru (59. RST)

Z legendą Kaspara Hausera, a także z twórczością Szekspira, Czechowa i Różewicza zetknie się publiczność 7. Festiwalu Nowego Teatru w Rzeszowie. Wydarzenie potrwa od 22 do 30 października.

 

W nurcie głównym festiwalu, który organizuje Teatr im. Wandy Siemaszkowej, znajdą się spektakle uznanych w świecie sztuki twórców oraz uzdolnionych artystów młodego pokolenia.

– Nowy teatr konfrontuje się z tekstami klasycznymi, także tymi nieco zakurzonymi. Ta konfrontacja opiera się na nowych odczytaniach, na podejmowaniu dialogu ze współczesnością – tłumaczy Jan Nowara, dyrektor festiwalu i Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie.

Mottem festiwalu jest cytat z wiersza „Przesłanie Pana Cogito" Zbigniewa Herberta: „Powtarzaj wielkie słowa, powtarzaj je z uporem".

– Na scenie powstanie świat ze szeleszczących słów, którego odbudowanie, zwłaszcza po pandemii i związanym z nią kryzysie, jest naszym podstawowym zadaniem. Powtarzając „wielkie słowa", będziemy nadawać im inne sensy, podważać znaczenia, do których się przyzwyczailiśmy, i budować nowe, współczesne – podkreśla Tomasz Domagała, krytyk teatralny i kurator Festiwalu Nowego Teatru.

Domagała poprowadzi rozmowy z twórcami po każdym spektaklu.

W programie nurtu głównego znajdują się m.in. „Komedia. Wujaszek Wania" i „Wiśniowy sad" na kanwie utworów Antoniego Czechowa i „Kto zabił Kaspara Hausera" w reżyserii Radka Stępnia. Ten ostatni opowiada o człowieku o nieznanej tożsamości, który blisko 200 lat temu zjawił się znikąd na ulicach Norymbergii, wzbudzając powszechne zamieszanie.

Na dużą scenę trafią także „Kupiec wenecki" według Szekspira, „Próba: Biblia" z Torunia oraz „Białe małżeństwo" na podstawie sztuki Tadeusza Różewicza. W obsadzie tej ostatniej realizacji, za którą odpowiada Martyna Łyko, znalazły się wyłącznie kobiety. Poznają one świat swoich emocji, próbują odnaleźć własną tożsamość i zrozumieć budzącą się w nich seksualność.

Nurt Off
Nurtowi głównemu towarzyszyć będą czytania performatywne Sceny Nowej Dramaturgii, koncert Gaby Janusz, a także spektakl studentów Wydziału Teatru Tańca w Bytomiu Akademii Teatralnej im. St. Wyspiańskiego w Krakowie.

Dodatkowo między 24 a 27 października potrwa w Rzeszowie przegląd teatrów niezależnych. Off-Rzeszów zapowiadaliśmy – TUTAJ.

7. Festiwalowi Nowego Teatru patronuje Rzeszów News.

(taz)
Rzeszów News
25 października 2021

Książka tygodnia

Pokusa przebaczenia
Oficyna Literacka Noir Sur Blanc
Donna Leon

Trailer tygodnia

700. Krakowski Salon P...
Anna Dymna
W najbliższą niedzielę 23 stycznia, j...