Od reżysera...

"Na wschód od Hollywood" - reż. Jerzy Jan Połoński - Teatr Rampa w Warszawie

Czy na pewno chcesz, żeby twoje dziecko zostało aktorem?

Taki właśnie tytuł wymyślił Tomek Jachimek dla naszego przedstawienia, zanim zmieniliśmy go na obecny. Ale w tym zdaniu – pytaniu zawarta jest cała przewrotność tak przez wielu pożądanego zawodu „aktora". Bo jako rodzice chcemy /chcieliśmy/, będziemy chcieli dla swoich dzieci jak najlepiej. Żeby były szczęśliwe, spełnione, bogate i zadowolone.

Prasa bulwarowa, serwisy plotkarskie i wiele innych źródeł przekazu idealizują nam sylwetki aktorów: Piękni, bogaci, sławni z pięknymi kobietami i szybkimi samochodami. Lub też na odwrót... Albo kobiety z talią osy i milionami na koncie. A to wszystko tylko dlatego, że jakiegoś wyjątkowego popołudnia przeczytali swoje nazwisko na liście przyjętych do jednej z czterech szkół teatralnych. A teatry? Teatry lśnią na firmamencie sztuki.

Są latarniami wskazującymi drogę, gdzie Ci „sławni i bogaci" aktorzy grają Szekspira, Dostojewskiego, Bułhakowa, Gombrowicza... Ale czy naprawdę tak jest? Jak wygląda prawdziwy teatr i jego bohaterowie? Jak aktorzy z TRZECICH stron gazet starają się łączyć smutną zawodową rzeczywistość i ekonomiczną mizerię? Co powoduje, że aktor/aktorka jest w stanie czekać kilkanaście lat na tę jedną, jedyną rolę, która mu odpowie na czasami codziennie zadawane pytanie – po co? Dlaczego? Czy warto? Bo jednak warto. Bo jednak trzeba. Bo...

Otwieramy zatem zamknięte drzwi teatrów i rozchylamy niepospolite dusze artystów.

Jerzy Jan Połoński
Materiał Teatru
30 sierpnia 2019

Książka tygodnia

Tajemnicze dziecko
Wydawnictwo Media Rodzina
E.T.A. Hoffmann (Ernst Theodor Amadeus Hoffmann)

Trailer tygodnia

Miłość do trzech pomar...
Zbigniew Głowacki