Od soboty tydzień w teatrze

13. Festiwal Dramaturgii Współczesnej "Rzeczywistość Przedstawiona"

W sobotę, 19 października, rozpoczyna się w Zabrzu prawdziwe pospolite ruszenie, czyli... XIII Ogólnopolski Festiwal Dramaturgii Współczesnej "Rzeczywistość przedstawiona"

«Z tym "pospolitym ruszeniem" to nie przesada. Od lat obserwuję rozmaite przeglądy teatralne w regionie i choć towarzyszy im ogromne zainteresowanie publiczności, to taka atmosfera mobilizacji jak w Zabrzu, naprawdę nie zdarza się często. Armia wolontariuszy, mnóstwo pokazów dodatkowych, sceny w różnych punktach miasta, spotkania, warsztaty... A przede wszystkim niecodzienna formuła konkursu, do którego stają nie tyle przedstawienia, co teksty dramatyczne: polskie i zagraniczne.

Jednak z zastrzeżeniem regulaminowym - "powstałe po 1989 roku".

Ta data, choć umowna, ma znaczenie, idea festiwalu "Rzeczywistość przedstawiona" polega bowiem na tym, że próbuje on pokazać, w jakim stopniu nasza współczesność inspiruje twórców i - co nie mniej ważne - jak z dokumentalnego zapisu codziennych zdarzeń rodzi się sztuka. W czasie poprzednich dwunastu edycji zabrzańskiego festiwalu, okazywało się niejednokrotnie, że to efekt zaskakujący i fascynujący.

W tym roku niekwestionowanym bohaterem ("liczebnie") zabrzańskiego festiwalu stał się Piotr Rowicki. Jego sztuki zaprezentują aż trzy teatry, w tym gospodarze - Teatr Nowy w Zabrzu, który pokaże jego "Matki". Zobaczymy także "Niewiernych" z nowohuckiego Teatru Łaźnia Nowa oraz przedstawienie pt. "Tato nie wraca", firmowane przez Teatr WARSawy w Warszawie. Zabrzański Teatr Nowy wystawi na festiwalu "Matki".

W repertuarze znalazły się również inscenizacje sztuk: Rolanda Schimmelpfenniga, Doroty Masłowskiej, Tima Croucha, Romana Pawłowskiego i Marcina Wierzchowskiego, Jarosława Murawskiego, Agnieszki Kasprzyk, RoyaKifta i Tomasza Różyckiego.

Niekwestionowana wartością dodaną tego festiwalu jest możliwość obejrzenia prac scenicznych reżyserów młodszego pokolenia, którzy po współczesną dramaturgię nie tylko chętnie sięgają, ale też twórczo ją inscenizują. Choć i mistrzom zdarza się publiczność zaskoczyć...

Ogólnopolski Festiwal Dramaturgii Współczesnej "Rzeczywistość przedstawiona" ma charakter konkursu, a nagrody przyzna w tym roku jury w składzie: Zenon Butkiewicz, Jacek Sieradzki i Jacek Rakowiecki. Tradycyjnie swojego laureata wyłoni także publiczność. Rozdanie nagród - 27 października.

O festiwalowe laury - w imieniu dramaturgów, ale i własnym, wszak od aktorów i reżysera wiele w takim przeglądzie zależy - walczyć będą m.in. zespoły: Teatru Ludowego oraz Narodowego Starego Teatru z Krakowa, Teatru im. W. Siemaszkowej z Rzeszowa, Nowego z Poznania, Bałtyckiego Teatru Dramatycznego z Koszalina, Dramatycznego z Wałbrzycha, Kancelarii Artystycznej FARO, Teatru im. H. Modrzejewskiej z Legnicy, Teatru im. S. Jaracza z Łodzi oraz Teatru im. J. Kochanowskiego z Opola.

Imprez towarzyszących nawet nie podejmuję się wymieniać, jest ich bowiem naprawdę dużo. Zarekomenduję więc tylko przegląd przedstawień Teatru Telewizji oraz cykl pod nazwą "Smykom rzeczywistość przedstawiona", czyli miniaturki dramatu przeznaczone dla najmłodszego odbiorcy. To się nazywa inwestować w przyszłego widza; a może nawet pisarza, reżysera czy aktora. ..

Reszta informacji na: www.teatrzabrze.pl. Do zobaczenia w teatralnym Zabrzu!»

Henryka Wach Malicka
Polska Dzennik Zachodni
16 października 2013

Książka tygodnia

Biała jak mleko, czerwona jak krew
Społeczny Instytut Wydawniczy Znak
Alessandro D'Avenia

Trailer tygodnia

Romans wschodni
Victoria Vatutina i Olga Bilas
Koncert spina w harmonijną całość kla...